Esad'ın çekilme şartı seçilmeme

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Rus muhataplarına, "Eğer Suriye halkı seçimlerde başka bir ismi seçerse iktidardan çekilmeye hazır olduğunu" söylediği bildirildi.

11.09.2012 - 08:02

Esad'ın çekilme şartı seçilmeme

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Suriyeli isyancılar ve Fransız diplomatlarla Paris'te yaptığı bir görüşmenin ardından Fransız Le Figaro gazetesine konuştu.

Bogdanov, Suriye rejiminin hala güçlü olduğunu ve devrilmesi halinde yerine gelecek yönetimden endişe duyan büyük bir nüfus tarafından desteklendiğini belirtti.

Bogdanov, "Esad gideceğini bize kendisi söyledi. Ne kadar samimi olduğunu bilmiyorum. Ama bize açıkça söylediği şey şu: Eğer halk onu istemezse, eğer seçimlerde başka birini seçerlerse, Esad gidecek" dedi.

Bogdanov, "Radikal İslamcılara silah yardımıyla ne yapılmaya çalışılıyor? Rejim devrilirse azınlıkları kim koruyacak?" sorularıyla, ülkedeki iç savaşa aldırmadan Esad'ın gitmesini ne pahasına olursa olsun isteyenleri eleştirdi.

"SURİYE'NİN 'SOMALİLEŞME' İHTİMALİ VAR"
Muhaliflerin kendi aralarındaki ayrışmalar ve onlara yapılan silah yardımı göze alındığında, Suriye'nin "Somalileşme" ihtimalinin var olduğunu ifade eden Dışişleri BakanYardımcısı, "Merkezi devletin dağılmaması ve birbiriyle savaşan cemaatlere ayrışmaması için ne gerekiyorsa yapılmalı" dedi.

"LÜBNAN'I ÖRNEK ALALIM"
Bogdanov, "Biz bu yüzden Batılı partnerlerimize, 1990 yılında Lübnan'daki iç savaşı sonlandıran Taef Antlaşması gibi, sorunun tüm taraflarının arasında yapılacak bir konferans düzenlenmesini teklif ediyoruz... Bu konferans sadece muhalifleri ve rejimi temsil edenleri değil, Hıristiyan, Alevi ve Dürzü topluluklarını da bir araya getirmeli" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...