Esad'ın 'ip'i Tunus'ta çekilecek

'Suriye'nin Dostları' Esad'dan ateşkes yaparak "insani yardım koridoru" açmasını talep edecek. Konferansta Suriye Ulusal Konseyi'nin tanınması da gündemde.

Haberler 24.02.2012 - 11:16

Esad'ın 'ip'i Tunus'ta çekilecek

'Suriye'nin Dostları' bugün Tunus'ta biraraya gelerek bu ülkedeki şiddeti sona erdirmek için çözüm arayacak. 80 ülke temsilcisinin yer alacağı konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek.

'Suriye'nin Dostları' konferans öncesi hazırladıkları taslakta Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a çağrıda bulunarak, operasyonların devam ettiği Humus, Deraa, Zabadani ve diğer bölgelere yardım koridoru açılmasına izin verilmesini talep etti.

Taslakta, Suriye ordusunun saldırı altındaki bölgelere operasyonları durdurması halinde, 48 saat içinde söz konusu bölgelere insani yardım ulaştırılacağı belirtiliyor.

'Suriye'nin Dostları'nın konferans sonunda Şam'a petrol ihracatını durdurması, diplomatik ilişkileri en alt seviyeye düşürmesi ve Suriye ordusuna silah satışını durdurma kararlarını alacakları iddia ediliyor. Ayrıca Suriye Ulusal Konseyi'nin tanınması da gündemde.

'TUNUS'TAN GÜÇLÜ BİR SES YÜKSELECEK'
Türkiye adına konferansa katılacak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki zulme karşı en güçlü sesin Tunus'tan yükseleceğini söyledi.

'Suriye'nin Dostları' toplantısının ikincisinin ev sahipliğini Türkiye'nin üstleneceğini dile getiren Davutoğlu, ''Bu konudaki nihai karar bugün verilecek ama ikinci toplantının Türkiye'de yapılması konusunda genel bir mutabakat var'' dedi.

Davutoğlu, ''Artık olaylar öyle bir seviyeye geldi ki sadece Suriye'de yaşayan masum siviller değil, mesleğini yapmak üzere Suriye'ye gitmiş olan gazeteciler bile saldırıya maruz kalıyor. Yani rejim Suriye'yi bir açık hava hapishanesine çevirecek şekilde, uluslararası irtibatını kesecek şekilde son derece gayriinsani yöntemlerle varlığını sürdürmeye çalışıyor'' dedi.

'111 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ'
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de, dün ülke genelindeki operasyonlarda ölenlerin sayısının 111'e yükseldiğini iddia etti.

Örgüt, güvenlik güçlerinin dünkü operasyonlarında, ülkenin kuzeyinde yer alan ve direnişin kalesi konumundaki İdlib kentinde 43, orta kesimlerdeki Hama'da 38, olayların ilk başladığı Dera'da 10, başkent Şam'ın banliyölerinde 8, doğudaki Deyr Ez Zor kentinde 7, Humus'ta 4 ve Halep'te 1 olmak üzere 111 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...