'Esad'ın stratejik hedeflerini vurun'

Suriye’de saf değiştiren askerlerin kurduğu Özgür Suriye Ordusu’nun Türkiye'ye sığınan komutanı Albay Riyad El Esad, uluslararası toplumdan gelecek hava saldırısı gibi desteklere açık olduklarını söyledi.

25.11.2011 - 10:00

'Esad'ın stratejik hedeflerini vurun'

Suriye Özgür Suriye Ordusu ''bazı stratejik hedeflere'' yabancı güçlerin saldırı düzenlemesinden yana Suriye'de ordudan ayrılan askerlerin kurduğu Özgür Suriye Ordusu komutanı Riyad Esad, yabancı güçlerin Suriye rejimi için ''stratejik olan bazı hedeflere'' hava saldırısı düzenlemesinden yana görüş belirtti.

Suriye silahlı kuvvetlerinden firar eden Albay Riyad Esad, telefonla AFP'ye yaptığı açıklamada, ''Irak'ta olduğu gibi, yabancı birliklerin girişinden yana olmadıklarını, ancak uluslararası toplumun kendilerine lojistik destek sağlamasını istediklerini'' belirtti. Esad, ''uluslararası koruma, uçuşa yasak bölge ve tampon bölge oluşturulması ve rejim için çok önemli olan bazı stratejik hedeflere saldırı düzenlenmesini istediklerini'' belirtti.

'EN AZ 20 BİN DESTEKÇİMİZ VAR'
Esad, hedef olabilecek bu ''stratejik hedeflerle'' ilgili soruya verdiği cevapta, ''rejimin bölgeyi tehdit edebileceği füzeleri'' örnek olarak gösterdi. Esad, böyle bir uluslararası destekle ''nispeten kısa bir sürede zafer kazanacak durumda olacaklarını'' söyledi. ''En az 20 bin adama sahip olduklarını ve bu sayının her gün arttığını'' söyleyen Albay, ''halkı korumaya, özgürlüğüne kavuşturmaya ve rejimi düşürmeye kararlı olduklarını'' belirtti.

'UMARIZ ESAD'IN SONU KADDAFİ GİBİ OLUR
Esad, ''rejimin kalbinin sarsıldığını ve bu rejimin artık (Lübnanlı Şii hareketi) Hizbullah ve Iraklı radikal Şii lideri Mukteda Sadr tarafından gönderilen paralı askerlere dayandığını.

Esad rejiminin sonunun da yakın zamanda, Kaddafi rejimiyle aynı olmasını ümit ettiklerini'' söyledi. Muhalif Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Burhan Galyun'un, Özgür Suriye Ordusu'nu, düzenli orduya karşı saldırı eylemleri düzenlemekten kaçınmaya çağırmasıyla ilgili olarak da Riyad Esad, ''meşru müdafaa durumunda olduklarını, Galyun düzenli orduya saldırıdan yana değilse, Suriye halkını koruyacak bir mekanizma bulması gerektiğini'' söyledi.

ARAP BİRLİĞİ'NDEN ESAD'A BİR GÜN SÜRE
Arap Birliği'nin, uluslararası gözlemcilerin ülkeye girmesine izin vermesi için tanıdığı süre bugün doluyor. Arap Birliği'nin Mısır temsilcisi Afifi Abdel Vahab, Esad yönetiminin bugün uluslararası gözlemcilerin ülkeye girişine izin vermemesi durumunda ekonomik yaptırımların gündeme geleceğini söyledi.

Protokole imza atmaması halinde Suriye'ye sivil uçuşların yasaklanması ve Suriye Merkez Bankası ile ilişkilerin dondurulması şeklinde gerçekleşebileceği belirtildi.

Suriye'nin öneriyi kabul etmemesi durumunda Arap Birliği ekonomik ve sosyal konseyi yaptırımları görüşmek için cumartesi günü toplanacak, ardından pazar günü de dışişleri bakanları biraraya gelecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...