Esad'la görüştü İran'a gidiyor

Suriye'nin başkenti Şam'da Beşşar Esad'la biraraya gelen BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye'deki krizi görüşmek üzere İran'a gidiyor. Annan, Esad'la görüşmenin "olumlu" ve "yapıcı" geçtiğini söyledi.

Haberler 09.07.2012 - 14:57

Esad'la görüştü İran'a gidiyor

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esad'la, ülkedeki çatışmaların önüne geçmek için 6 maddelik barış planını ele aldı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Annan arasındaki görüşmeye, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Dışişleri Bakanı yardımcısı Faysal Mikdat ile Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi ve Suriye'deki BM gözlemci heyetinin başkanı Norveçli Tümgeneral Robert Mood da katıldı.

Kofi Annan, Esad'la krizin çözümü için yeni bir "yaklaşım" benimsenmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi. Başkan Esad'la "olumlu" ve "yapıcı" bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyen BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Annan, Suriye muhalefetiyle paylaşacağı yeni bir "yaklaşım" konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi de, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Annan'la yapılan iki görüşmede de, 6 maddelik planın başarılı olması için neler yapılması gerektiğini ele aldıklarını söyledi. Makdisi, karşı tarafın da 6 maddelik plana bağlı kalacağını umduğunu söyledi.

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la görüşmesi sonrası birkaç saat içinde İran'ın başkenti Tahran'a hareket edeceği belirtildi. Annan, Tahran'da Suriye'deki şiddetin sona ermesi için İranlı yetkililerle temaslarda bulunacak.

LAVROV, SURİYE MUHALEFETİYLE GÖRÜŞTÜ
Rusya da, Suriye'deki şiddetin biran önce son bulması ve siyasi diyalogun başlatılması çağrısında bulundu. Moskova'da Suriye muhalefetinin önemli isimlerinden Michel Kilo ile biraraya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki şiddetin biran önce son bulması ve taraflar arasında siyasi diyalogun başlatılması çağrısında bulundu.

Rusya'nın Annan Planı'nın uygulanması için hem Suriye hükümeti hem de farklı muhalif gruplarla görüşen ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Lavrov, Cenevre'deki anlaşmanın önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...