Esad'lı geçiş için 6 ay formülü

ABD yönetimi, Rusya'ya 28 Eylül'de bir plan sundu. Plana göre Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ''sembolik cumhurbaşkanı'' olacak ve yetkilerini geçici yönetime devredecek. Türkiye'den, plana şartlı destek var.

NTV Haber 20.10.2015 - 12:42

Esad'lı geçiş için 6 ay formülü

Suriye krizini çözmek için "Esad'lı geçiş" planı yeniden masada. ABD Başkanı Barack Obama o planı 28 Eylül'de New York'ta görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sundu.

Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre, plan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın "sembolik cumhurbaşkanı" olarak 6 ay daha göreve devam etmesini öngörüyor. Esad o süre içerisinde icra yetkisi kullanamayacak, tüm yetkiler geçici yönetim organında olacak. 6 ayın sonunda ise, Esad gidecek ve Suriye'de yeni bir dönem başlayacak.

Türk yetkililer, plana ABD'nin başını çektiği ve IŞİD'e karşı kurulan, içinde Fransa, İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin olduğu koalisyonun destek verdiğini söyledi. Türkiye ise şartlı destek veriyor.

TÜRKİYE'NİN 2 ŞARTI VAR

Yetkililere göre, Türkiye'nin 2 şartı var. İlki, sürecin sonunda Esad'ın kesin olarak ayrılması. İkincisi askeri ve istihbari birimler başta olmak üzere hiçbir kurumun Esad'a bağlanmaması. Esad'ın gerçekten "sembolik cumhurbaşkanı" olarak kalması.

RUSYA'DAN HENÜZ YANIT YOK

ABD'nin Rusya'ya sunduğu plana Moskova yönetiminden henüz bir yanıt gelmiş değil. Ancak yetkililer, plan sunulduktan sadece 2 gün sonra Rusya'nın Suriye'de operasyonlara başladığına dikkat çekti.

3 YIL ÖNCE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

Esad'lı geçiş formülü üç yıl önce de gündeme geldi. 2012’de Cenevre'deki konferansta Suriye'de geçiş hükümeti kurulması kararlaştırıldı. Ancak geçiş hükümeti ve Esad'ın durumu belirsiz kaldı.

Sayfa Yükleniyor...