Eşcinsellere siyasi sığınma hakkı

Avrupa Adalet Divanı, ülkelerinde eşcinselliğin suç sayıldığı kişilere iltica hakkı tanıma kararı aldı.

Anadolu Ajansı 07.11.2013 - 15:56

Eşcinsellere siyasi sığınma hakkı

Avrupa Adalet Divanı (ABAD), eşcinsel oldukları gerekçesiyle ülkelerinde hapis cezasıyla karşı karşıya kalma riski bulunan mültecilere Avrupa'da sığınma hakkı tanınması için yeterli "haklı temel" bulunduğuna karar verdi.

Avrupa Adalet Divanı, Hollanda'dan sığınma hakkı talep eden Sierra Leone, Uganda ve Senegal vatandaşları tarafından açılan üç davayı, Hollanda Yüksek Mahkemesi'nin "netleştirme" talebi çerçevesinde ele aldı.

Avrupa Adalet Divanı, "bir bireyin kimliğinin temel özelliklerinden birinden vazgeçmesi anlamına geleceğinden", bir eşcinselin ülkesinde cezaya çarptırılmamak için cinsel eğilimini saklamasının beklenemeyeceğini belirtti.

Mahkeme, davacıların, eşcinsel oldukları gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılıp çarptırılmadığını belirlemekle yükümlü olanın AB ülkelerinin ulusal makamları olduğunun altını çizdi.

Avrupa Adalet Divanı'nın aldığı karar doğrultusunda, yetkili makamlar iltica talebinde bulunan eşcinsellere bundan böyle, ülkelerinde cezai uygulamalara maruz kalmamak için kimliklerini gizleyerek yaşamalarını tavsiye edemeyecek.

Hollanda Yüksek Mahkemesi, "cinsel eğilimle ilgili olarak yapılan beyanın kredibilitesini ölçmede ne tür bir yöntem kullanılması gerektiği konusunda" da Avrupa Adalet Divanı'ndan "netleştirme" talep etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...