Fransa'da bir süredir devam eden burka tartışmaları, daha da alevlendi.

Fransız Göç ve Ulusal Kimlik Bakanlığı, karısını çarşaf giymeye zorlayan erkeklerin, Fransız vatandaşı olmalarını engelleyen bir kararname hazırladı.

Fransa Başbakanı François Fillon, kararnameyi imzalayacağını açıkladı.

"Medeni kanunda, cumhuriyetin değerlerine saygı göstermeyenlerin vatandaşlıktan men edilmesi maddesi var. Burada bir radikalden bahsediyoruz, burkayı dayatan birisinden, erkekle kadını ayıran, kadınların ellerini sıkmayı reddeden bir insandan... Tutumunu değiştirmek istemiyorsa, bizim ülkemizde yeri yok."

Fransız Ulusal Meclisi'ne bağlı komisyon, doğrudan yasak önermiyor, ancak burka ve çarşaf giyenlerin hastane, okul ve toplu ulaşım gibi kamu hizmetlerinden yararlanmalarıyla oturma izni ve vatandaşlık almalarının engellenmesini tavsiye etmişti.

Daha öncesinde, iktidar partisinden bir milletvekili, tüm vücudu ya da yüzü kapatan İslami giysilerin tamamen yasaklanması için yasa taslağı hazırladı.

Taslakta, kamusal alanda çarşaf veya burka giyenlere 750 Euro, kadınları bu kıyafetleri giymeye zorlayan erkeklere ise 2 katına kadar para ceza verilmesi öngörülüyor.