Eşinin Türk olması, tartışma konusu oldu

ABD Senatosu'nda Matt Bryza'nın Azerbaycan'a büyükelçi olarak atanması ile ilgili oturum var. Bryza'nın eşinin Türk olması Senato'da tartışmaya neden oldu.

Haberler - NTV Haber 23.07.2010 - 15:36

Obama yönetimi tarafından Azerbaycan'a Büyükelçi olarak atanan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Matt Bryza'nın eşinin Türk olması, Senato'daki onay sürecinde tartışma konusu oldu.

Washington’daki Ermeni lobisinin atanmasına itiraz ettiği Bryza, Senato'daki oturumda özel yaşamından iş ilişkilerine kadar bir çok zorlu soruya hedef oldu.

Amerikalı senatörler Matt Bryza’nın Azerbaycanlı yetkililerle yakın ilişki kurmasının ve eşinin Türk asıllı olmasının büyükelçilik görevine yapabileceği olası etkileri tartıştı.

Meslek hayatı boyunca tarafsızlığını koruduğunu söyleyen Bryza eşi Zeyno Baran’la iş ve özel hayatlarını birbirinden ayrı tuttuklarını söyledi.

Bryza, 2007 yılında İstanbul’da yapılan düğünlerinin masrafının Azerbaycanlı bir bakan tarafından karşılandığı yolundaki iddiaları da yalanladı.

Bryza'nın eşi Zeyno Baran Washington’daki düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü’nde Ortaasya ve Kafkaslar uzmanı olarak görev yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...