Gilad Şalit, 2005 yılında askerlik görevini yerine getirmek üzere İsrail ordusuna katıldığında henüz 19 yaşındaydı. Gazze sınırında görevlendirildi.

Bir yıl sonra 25 Haziran 2006'da Filistinli militanlarca kaçırıldı. Bunun üzerine Gazze'ye giren İsrail ordusu, Şalit'in rehin alınmasına karşılık 100 Filistinli'yi öldürecekti. Aradan 2,5 yıl geçti.

Gilad Şalit, Hamas’ın elinde hala esir...

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Gazze şeridinde 1300 Filistinlinin yaşamına mal olan saldırılardan sonra Hamas'la varılacak ateşkes için Şalit'in serbest bırakılmasını önkoşul ilan etmiş durumda.

Oysa ateşkes için Gazze şeridinde ablukanın kalkması karşılığında, Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarını durdurması üzerinden pazarlıklar yürütülüyor. Şalit içinse, ayrı bir müzakere sürecinde İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinlilerin bir bölümünün takas edilmesi konuşuluyordu.

Olmert'in ateşkes süreci ile esir takası pazarlıklarını ilişkilendirmesi görüşmeleri tıkadı.

Hükümetin iade pazarlığından kaçması üzerine şimdi Şalit'in ailesi oğullarının eve asla geri dönemeyeceğinden korkuyor.

Ülkede yeni hükümet göreve başlamdan sonuç almak ve Olmert üzerinde baskı oluşturmak üzere bir kampanya başlattılar.

Kudüs'te Başbakanlık konutu önünde ailece çadır kurdular ve Gilad Şalit serbest kalana kadar buradan ayrılmayacaklarını söylediler.

Noam Şalit "Başbakan'ın konutunun önüne gelmemezin nedeni kamuoyunun desteğini sağlamak. Eğer halk desteklerse bu sinyal Başbakan'a ve hükümete gider ve Gilad yakın zamanda serbest kalır."

Noam Şalit, Gilad'ın eve dönmesini sağlamak için zamana karşı yarışmak zorunda olduklarını söylüyor: "Başbakan Olmert, Hamas'la bir anlaşmaya varabilir, buna muktedir. Elbette Hamas da anlamalı ki, sorunu çözmek için küçük de olsa, şimdi bir fırsat penceresi var. Yoksa Netanyahu iktidara geldiğinde daha iyi bir anlaşmaya varmaları mümkün olmayacaktır."

İsrail Başbakanı Olmert'in Kudüs'teki konutu önünde çadır kuran Noam Şalit, oğullarından en son geçen Haziran'da kısa bir not aldıklarını söylüyor. "Sizi oğlunuzdan koparan Hamas'tan nefret ediyor musunuz?" sorusuna ise "Hayır" diye yanıt veriyor: "Kimseden nefret etmiyoruz, ama Hamas'a tavsiyem İsrail'le bir anlaşmaya varmak için ellerini çabuk tutmaları. Hamas sadece oğlumu değil, aslında Gazze halkını de rehin tutuyor. Çünkü oğlum kaçırıldığından beri üç yıldır Gazze şeridi abluka altında. Açlık var, zor durumdalar. Üstelik ben oğlum için sesimi duyurabiliyorum ama Gazzeliler acı çektiklerini söyleyemezler çünkü Hamas muhalefete de izin vermiyor. Aslında onlar da bu kaçırma eyleminin bedelini ödüyorlar."

Noam Şalit, oğlu Gilat Şalit'in eve dönmesini sağlayabilecek en etkili isimler arasında Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ü de sayıyor. "Çünkü" diyor, "Hamas onlara güveniyor. Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül, bu krizin çözümü için devreye girmeli, Hamas'a baskı yapmalı. Çünkü İsrail esir değiş tokuş anlaşması çerçevesinde yüzlerce Filistinli tutukluyu bırakmaya hazır. Böylece hem oğlum Gilad'a hem de Gazze'de sivil halka yardımları dokunmuş olacak. "