Esir askerin görüntüleri İsrail'de

Hamas'ın elinde 3 yıldır esir bulunan Gilad Şalit'in sağlıklı olduğunu gösteren video İsrail'e teslim edildi. İsrail, karşılığında 20 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı.

Anadolu Ajansı 02.10.2009 - 15:55

Esir askerin görüntüleri İsrail'de

İsrail ile Hamas arasında sağlanan dolaylı takas görüşmeleri çerçevesinde, 3 yılı aşkın süredir Gazze'de tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in ilk görüntüleri İsrail'e teslim edildi.

Videoya karşılık İsrail'in serbest bırakma sözü verdiği 20 Filistinli kadın tutuklu da hürriyetine kavuştu.

Kızılhaç araçları ile alınarak Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez sınır kapısına götürülen Gazzeli Fatma Said ile 2 yaşlarındaki oğlu Yusuf'u, Gazze kentindeki parlamento binasında Hamaslı fiili Başbakan İsmail Haniyye karşıladı. Said ile bir süre sohbet eden Haniye, basın toplantısı düzenledi.

HANİYE: BUGÜN DÜĞÜN GÜNÜ
Haniye'nin konuşmasının başlangıcında kalabalıktan korkup, sürekli ağlayan küçük çocuğu daha sonra annesi sakinleştirdi.

Haniye ise bugünü hem Gazze Şeridi'ndeki hem de Batı Şeria'daki Filistinliler için çok önemli, büyük bir "düğün günü" olarak niteledi. Haniye, bu olayın ileride İsrail cezaevlerinde bulunan tüm tutukluların serbest bırakılmasına yönelik bir kapı araladığını da ifade etti. Haniye ayrıca, Hamas ile El Fetih arasında ulusal birliğin sağlanması için çalıştıklarını belirtti.

Diğer tutuklular da Uluslararası Kızılhaç araçlarıyla Ramallah yakınlarındaki Betunya'da serbest bırakıldı. Filistinli tutukluları Mukata karargahında Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve yüzlerce Filistinli sevinç gösterileriyle karşıladı.

Tutukluların en genci, 15 yaşındaki Bara'a El Malki, İsrail güvenlik kabinesinin Çarşamba günü takas kararını onaylamasının ardından aynı gece serbest bırakılmıştı.

NETANYAHU: VİDEO CESARET VERİCİ
Bu arada İsrail televizyonları Gilad Şalit'in görüntülerinin bulunduğu videonun teslim edilmesini canlı yayınladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Şalit görüşmeleriyle ilgili yetkili Hagai Hadas tarafından kendisine iletilen görüntüyü Başbakanlık'ta, Savunma Bakanı Ehud Barak da bürosunda izledi. Video kaydının İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi tarafından izlenmesinin ardından, Aşkenazi, Filistinli kadın tutukluların salıverilmesi talimatını verdi.

Netanyahu, görüntüleri izlemesinin ardından yaptığı açıklamada videonun cesaret verici olduğunu söyledi.

GÖRÜNTÜLER HERLİKOPTERLE AİLEYE ULAŞTIRILDI
Video kaydı, bir helikopterle ve ordunun İnsan Kaynakları Başkanı General Avi Zamir tarafından Şalit ailesinin bulunduğu Mitzpe Hila'daki eve ulaştırıldı.

Gilad Şalit'in anne babası, babaanne ve dedesi ile askeri yetkililer görüntüleri birlikte izledi. Bir aile mensubu, basına bugün açıklama yapmayacaklarını söyledi.

GÖRÜNTÜLER 14 EYLÜL'DE KAYDEDİLMİŞ
Öte yandan görüntülere ilişkin ilk bilgiler gelmeye başladı. Daha önce 1 dakika civarında olduğu bildirilen video kaydının 2 dakika 40 saniye olduğu belirtildi.

Verilen bilgilere göre, Gilad Şalit videoda sağlığı yerinde ve iyi, sakallı değil tıraşlı görünüyor. Elinde ise kaydın son günlerde çekildiğini ispatlayan Hamas'ın çıkardığı "Filistin" adlı gazete bulunuyor. Gazete, 14 Eylül 2009 tarihini taşıyor. Videoda Şalit sivil giysiler içinde bulunuyor ve arkasında Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın bir flaması yer alıyor.

Hamas'ın El Aksa televizyonuna konuşan İslami Cihad yetkililerinden Muhammed El Hindi de Şalit görüntülerinin 14 Eylül'de çekildiğini söyledi. Arap kaynaklarına göre, kayıtta Şalit askeri üniforma ile görünüyor ve kendisinin ordunun "Golani" tugaylarından olduğunu belirtiyor. Ancak, görüntülerle ilgili Arap kaynaklarının bilgileri İsrailli kaynaklarca doğrulanmadı.

Video kaydının 28 Eylüld'e bizzat Hamas'ın Şam'da yerleşik siyasi başkanı Halid Meşal tarafından Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman'a verildiği de bildirildi.

ŞALİT TARAFTARLARINDAN PROTESTO
Bu arada Şalit'in serbest bırakılması için kampanya düzenleyenlerden bir grup, Erez geçişi önünde protesto gösterisi düzenledi.

Göstericiler, video kaydının verilmesinin önemli ve büyük bir adım olmasını söylemelerine karşılık, Gilad Şalit halen Gazze'de tutulurken, Filistinli kadının çocuğu ile ailesine dönmesine tepki gösterdiler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...