Eski cumhurbaşkanına 719 Euro'luk dava

Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, görevi döneminde 719.40 Euro konaklama ve yemek masrafını bir film yapımcısına ödettiği için hakim karşısına çıkıyor.

13.11.2013 - 16:55

Eski cumhurbaşkanına 719 Euro'luk dava

Almanya'da ilk kez eski bir cumhurbaşkanı, Hannover Eyalet Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Hannover Savcılığı'nın hazırladığı iddianamede, film yapımcısı David Groenewold'ın 2008'de Münih'te düzenlenen dünyanın en büyük bira şenliği olan "Ekim Şenliği"ne (Oktoberfest) katılan Wulff ve eşinin 510 Euro otel masrafını ve 209.40 Euro tutan akşam yemeğini ödediği belirtiliyor.

İddianamede, Wulff'un "rüşvet almak", film yapımcısı Groenewold'un da "rüşvet vermek" suçundan yargılanması istenmiş ancak mahkeme bunu "çıkar sağlama" suçu olarak kabul ederek iddianameyi kabul etmişti.

Almanya'da "çıkar sağlamak" suçunun cezası 3 yıla kadar, rüşvet ise 5 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

Söz konusu dönemde Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Wulff ise, Groenewald'ın masrafları üstlendiğinden bilgisinin olmadığını savunuyor.

İddianamede, Groenewold'ın söz konusu masrafları ödeyerek Wulff'un film projelerini maddi olarak desteklemesini sağlamaya çalıştığı öne sürülüyor.

SAVCILIĞIN TEKLİFİNİ REDDETTİ
Savcılığın 20 bin Euro ödemesi karşılığında dava vazgeçme teklifini reddeden eski Cumhurbaşkanı Wulff, mahkemede suçsuzluğunun kanıtlayacağını vurguluyor.

Davada 22 duruşma günü planlandığı ifade edilirken, aralarında eşi Bettina Wulff'un da yer aldığı yaklaşık 45 şahidin dinleneceği belirtildi.

Selefi Horst Köhler'in görevinden ayrılmasının ardından 2010 yılında Cumhurbaşkanı seçilen Wulff, Aşağı Saksonya eyaletinin Başbakanlığını yaptığı dönemde bir işadamının eşinden aldığı düşük faizli kredi ve işadamlarının villasında yaptığı tatillerinin ortaya çıkmasından sonra 2012'de görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Wulff, istifa etmeden önce de kendisi hakkında çıkacak haberi yayınlamak isteyen gazetenin genel yayın yönetmenine baskı yaptığının ortaya çıkmasından sonra yoğun bir şekilde eleştirilmişti.

2003-2010 tarihleri arasında Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı görevinde bulunan Wulff, özellikle göçmenler ve entegrasyon konusundaki politikalarla tanınıyor.

'İSLAM ALMAYA'YA AİTTİR'
Almanya'da ilk Türk ve Müslüman bakan olarak Aygül Özkan'ı Aşağı Saksonya eyaletinin Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı olarak atayan Wulff'un, cumhurbaşkanlığı döneminde"İslam Almanya'ya aittir" sözleri ülkede yoğun bir tartışmaya yol açmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...