Eski futbolcu ABD'ye iade edildi

Alman ikinci lig takımlarından Fortuna Düsseldorf'un bir dönem sözleşmeli futbolcusu olan Tunuslu Nizar Trabelsi, terör suçlaması nedeniyle Belçika tarafından ABD'ye iade edildi. Trabelsi, ABD'de ömür boyu hapis cezası tehdidiyle karşı karşıya.

04.10.2013 - 12:01

Eski futbolcu ABD'ye iade edildi

Alman ikinci lig takımlarından Fortuna Düsseldorf'ta 1989 yılında sözleşmeli futbolcu olarak oynayan Tunus doğumlu Nizar Trabelsi, El Kaide ile bağlantısı olduğu ve ABD'ye karşı terör saldırısı girişiminde bulunduğu gerekçesiyle bu ülkeye iade edildi.

Tunuslu eski profesyonel futbolcu Nizar Trabelsi, Hollanda'nın Limburg kentinde bulunan NATO askeri üssüne terör saldırısı planlamaktan 2003'te 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Trabelsi, 11 Eylül saldırısından üç gün sonra Belçikalı yetkililer tarafından gözaltına alınarak cezaevine gönderilmişti.

ABD, El Kaide ile bağlantılı olduğunu iddia ettiği Trabelsi'nin resmen iade edilmesini 2008'de talep etmişti.

Belçika, ABD'nin bu isteğini kabul ederek, dün Nizar Trabelsi'yi ABD'li yetkililere teslim etti. Brugee'de hapishanede bulunan Trabelsi, Brüksel'den uçakla ABD'ye gönderildi. Belçika medyasında yer alan haberlerde, Eski futbolcu Nizar Trabelsi'yi ABD'de ömür boyu hapis cezası bekliyor.

Fortuna Düsseldorflu eski futbolcu Nizar Trabelsi'nin yaşadığı Almanya'dan ayrılarak 2000 yılında Afganistan'a gittiği iddia ediliyor.

O dönemde El Kaide lideri Usame Bin Ladin ile de görüştüğü iddia edilen Trabelsi, 11 Eylül saldırısının askeri planlayıcısı Muhammed Atef'le de doğrudan görüşmeler yapmakla suçlanıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...