Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert cezaevinde

İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert yolsuzluk davasından aldığı 19 aylık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi.

Anadolu Ajansı 15.02.2016 - 11:44 | Son Güncelleme : 15.02.2016 - 12:00

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert cezaevinde

İsrail’de tutuklanan eski Başbakan Ehud Olmert, Ramle şehrindeki Ma'asiyahu cezaevine girdi.

Cezaevine gitmeden önce bir video mesajı yayınlayan Olmert, rüşvet aldığı yönündeki mahkeme kararını reddederek, "Rüşvet aldığım yönündeki hüküm karşısında suçsuz olduğumu söylemek benim için önemli. Bana yönelik verilen hükümlerin hiçbirinin başbakanlık yaptığım sürede yaşananlarla ilgili olmadığını da belirtmek isterim" dedi.

“BAZI HATALAR YAPTIM AMA...”

Kendisi ile ilgili dava süreciyle hukuki olmayan sebeplerle "kartopu gibi oynandığını" savunan Olmert, "bazı hatalar yaptığını ancak bunların ceza gerektirecek nitelikte olmadığını" söyledi.

Olmert, "Başbakan olarak İsrail'in güvenliği bana emanet edilmişti ancak şimdi demir parmaklıkların arkasına gitmek üzere olan birisiyim. Bu değişimin benim için ne kadar acı verici olduğunu hayal edebiliyorsunuzdur" ifadelerini kullandı.

19 AY HAPİS YATACAK

Tel Aviv Merkez Mahkemesi geçen yıl mayıs ayında, Ehud Olmert'i, Kudüs Belediye Başkanı olduğu dönemde Holyland Park emlak projesinde "rüşvet almaktan" suçlu bularak 6 yıl hapis cezası yanı sıra 1 milyon şekel (yaklaşık 290 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme süreçleri boyunca suçlamaları reddeden ve kendisine yönelik 'acımasız bir cadı avı' yürütüldüğünü savunan 70 yaşındaki eski başbakan kararı temyize götürmüştü.

Temyiz davasına bakan İsrail Yüksek Mahkemesi temyiz süreci sonuçlanana kadar Olmert'in serbest kalmasına ve cezasının 19 aya indirilmesine hükmetmişti.  

ÜLKE TARİHİNDE BİR İLK

Ehud Olmert, ülke tarihinde hapis yatan ilk başbakan oldu.  

Öte yandan, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun eşi Sara Netanyahu da yolsuzluk iddiaları nedeniyle geçtiğimiz günlerde polise ifade vermişti.

Sayfa Yükleniyor...