Eski İsrail Başbakanı yargı karşısında

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, bugün Kudüs'te hakim karşısındaydı.

Anadolu Ajansı 25.02.2010 - 11:23

Eski İsrail Başbakanı yargı karşısında

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, yolsuzluk davasından yargılanmasına bugün Kudüs'te başlandı.

Kudüs'teki bölge mahkemesine gelişinde eski Başbakan, "Buradan suçsuz olarak ayrılacağıma inanıyorum" dedi. Olmert, son iki yıl içinde kendisine yöneltilen suçlamaların sonunun geldiğini, gerçeklerin mahkemede ortaya çıkacağını belirtti.

Söz konusu dava, İsrail tarihinde eski bir başbakana karşı açılan ilk dava olarak tarihe geçmiş bulunuyor.

Bugünkü duruşmada savcılığın iddiaları ortaya konulacak ve kanıtların genel bir sunumu yapılacak, önümüzdeki günlerde de tanıklar dinlenecek.

Olmert için hazırlanan iddianamede, 3 ayrı yolsuzluk dosyasıyla ilgili suçlamalar yer alıyor. Bunlar kamuoyunda Rişon Tur adı verilen ve Olmert ile ailesinin yurtdışı seyahatlerine ilişkin harcamaların çifte faturalandırılması, Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Yatırım Merkezi'ndeki suistimalleri ve kendisine Amerikalı Yahudi işadamı Moşe Talansky tarafından zarf içinde para verildiği iddiası.

Ehud Olmert hakkında ayrıca rüşvet, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve vergi kaçırma gibi suçlamalar bulunuyor.

Olmert, söz konusu yolsuzluk iddiaları nedeniyle 2008 Eylül ayında başbakanlık görevinden istifa etmişti. İsrail Şubat 2009'da seçimlere gitmiş ve yeni koalisyon hükümeti Likud lideri Benyamin Netanyahu tarafından kurulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...