Nepal'de bir zamanlar Hindu tanrısı Vişnu'nun vücut bulduğu kişi olarak kabul edilen Kral Gyanendra, sıradan bir vatandaş olarak sürdürdüğü hayatında elektrik kesintileriyle boğuşuyor.

Maocu devrimin 250 yıllık monarşiyi kaldırmasıyla gösterişli saraylarını bırakmak zorunda kalan Gyanendra, başkent Katmandu dışındaki teneke çatılı avcı kulübelerinden birinde yaşıyor.

Gyanendra, Image televizyonuna yaptığı açıklamada, günde 12 saate varan elektrik kesintilerine maruz kaldığını, günlerini karanlıkta geçirdiğini anlattı.

Eski kral, "Günümüz hükümetinin, sıradan vatandaşlar olarak bizim sefil durumumuzu göz önüne alması gerektiğini düşünüyorum" diye yakındı.

TAHTI 2008'DE BIRAKTI
Maocuların başı çektiği hükümet 2008'de iktidara gelene kadar büyük bir servetin mirasçısı olarak şaşalı bir hayat süren Gyanendra, 2001'de veliaht prensin 9 kişiyi öldürdüğü saray katliamından sonra tahta geçmişti.

Gyanendra, 2005 yılında, yolsuzluğu ve Maoculara karşı verilen mücadelenin yetersizliğini bahane ederek hükümeti dağıtmış ve tüm yetkileri elinde toplamıştı.

2006 Nisan ayında haftalar süren gösterilerden sonra, kral parlamentonun yeniden açılması kararı almış ve çok partili hükümet kurulmuştu. Bu hükümet, Maocularla barış anlaşması imzalamış ve böylece on yıllık iç savaş sona ermişti.

2008'de monarşi kaldırılarak Kral Gyanendra tahttan indirilmiş ve ülkenin artık cumhuriyet olduğu ilan edilmişti.