Eski militan IŞİD’e karşı internet sitesi kurdu

İngiliz vatandaşı eski bir IŞİD militanın örgütten ayrıldıktan sonra IŞİD'e karşı bir internet sitesi kurdu.

DHA 28.08.2015 - 16:51

Eski militan IŞİD’e karşı internet sitesi kurdu

İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, İngiliz vatadaşı eski bir IŞİD üyesi,  'www.truthaboutisis.com' (IŞİD gerçeği ) adında bir site kurdu. Site, IŞİD'e karşı yürüttüğü kampanya çerçevesinde sosyal medya platformlarını da etkin bir biçimde kullanmasıyla dikkat çekiyor. 

Gazete, herhangi bir iletişim adresi bulunmayan internet sitesinin kökeninin İngiliz olduğu ve Twitter hesabı takipçilerinin arasında Mo Farah, Amir Khan, Mishal Husain gibi kamuoyunda tanınan İngiltereli Müslümanlar olduğunun altını çiziyor. 

IŞİD'E NEDEN KATILDIĞINI ANLATTI 

Independent gazetesine konuşan sitenin yöneticisi eski IŞİD militanı, hiç kimseden yardım almadıklarını vurgulayarak IŞİD’e katılma hikayesini anlattı. 
 
Kimliğini gizleyen eski militan websitesini IŞİD’in tekniklerini kullanarak bu defa genç Müslümanları IŞİD’e katılmalarını engellemek maksadıyla bu yılın başlarında kurduğunu anlattı. 

Sitenin adı açıklanmayan kurucusu, yaptığı açıklamada siteyi IŞİD’e katılımı engellemek maksadıyla bu yılın başlarında kurduğunun altını çizdi. 
Sitenin adı açıklanmayan kurucusu, yaptığı açıklamada siteyi IŞİD’e katılımı engellemek maksadıyla bu yılın başlarında kurduğunun altını çizdi. 

"VAHŞİLİK VE ŞİTSİZLİK VARDI"

Eski militan, başlarda Batı'nın Afganistan ve Irak'taki müdahaleleriyle radikalleştiğini, cihatçılar için para ve destek topladığını ve sonra da savaşmaya gittiğini söyleyerek ülke dışına çıkıp militanlara katıldığında endişelendiğini belirtti. Eski militan gazeteye şunları söyledi:  

"Vahşilik ve eşitsizlik vardı. Hepsi aynı şey için savaşan Arap Müslümanlar, Pakistanlı Müslümanlardan veya Somalili Müslümanlardan çok daha üstündü. Araplar çok daha üst düzeyde bir muamele görüyordu. Bu şeylerin İslam'la bir alakası yok’’ 
 
Gençleri tekmeliyorlardı ve çocukları intihar bombacısı olarak kullanıyorlardı. Onların ölebileceğini düşünmeksizin ellerine silah verip savaşmalarını istiyorlardı. Bu benim için barbarcaydı. Oraya gittiğimde düşmanımız Amerika ile yüzleşmek için sabırsızlanıyordum. Ancak bunu birkaç gün içinde unuttum. Kaçtım ve İngiltere’ye canlı dönebildiğim için şanslıyım." 

Sayfa Yükleniyor...