Eski sömürgeden 'Fransa'ya hayır'

Nicolas Sarkozy, Fransa'nın eski sömürgesi olan Orta Afrika ülkesi Gabon'un devlet başkanı Ömer Bongo'nun cenazesinde protesto edildi.

Anadolu Ajansı 16.06.2009 - 19:57

Eski sömürgeden 'Fransa'ya hayır'

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, devlet başkanı Ömer Bongo'nun cenaze töreni için geldiği Gabon'un başkenti Libreville'de protesto edildi.

Kalabalık bir grup Nicholas Sarkozy'i, Ömer Bongo'nun naaşına çelenk bırakmak için devlet başkanlığı sarayına geldiği limuzinden inerken yuhaladı ve ''Sizi istemiyoruz'' ve ''Fransa'ya hayır'' sloganları attı.

AP Ajansı'na göre, törene gelen Sarkozy'nin selefi Jacques Chirac da protestolardan nasibini aldı.

Ancak iki liderin saraya girdikten sonra ve Bongo'nun bayrağa sarılı naaşının ayak ucuna çelenk bıratıkları sırada alkışlandıkları belirtildi.

Fransa, eski sömürgesi Gabon ile yakın ekonomik ve siyasal ilişki içinde bulunuyor. Fransa'nın, Total enerji firmasının yatırımcı olduğu başkenti Libreville'de, yaklaşık 1000 dolayında askeri bulunuyor.

Ömer Bongo'nun Paris yönetimiyle olan ilişkileri, yolsuzluk iddialarıyla ilgili bir Fransız soruşturması yüzünden son aylarda gerilmişti.

Gabon'u 41 yıldır yöneten Ömer Bongo, tedavi gördüğü İspanya'da geçen hafta ölmüştü. Bongo'nun cenazesi, doğum yeri olan Franceville'de 18 Haziran Perşembe günü defnedilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...