Kıbrıs görüşmelerinin arabulucusu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Türkiye’nin garanti sisteminin kaldırılmasını kabul ettiği ancak Türk askerinin derhal çekilmesini kabul etmediği ifade etti. 

Arabulucu bu açıklamasıyla "Türkiye garanti sisteminin aynen devamında ısrar etti" diyen ve başarısızlıktan Türk tarafını sorumlu tutmaya çalışan Rumları da yalanlamış oldu. 

Eide KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’le ayrı ayrı görüştü. Son ziyaret niteliğindeki görüşmelerde İsviçre'de başarısızlıkla sonuçlanan müzakereler değerlendirildi. 

Rum liderle 2 saatten fazla süren görüşmesinin ardından konuşan Eide, İsviçre görüşmelerinde bütün konuların bir pakete konulamaması nedeniyle nihai anlaşmaya varılamadığını söyledi. 

Eide, başarısızlığa rağmen BM’nin Kıbrıs’taki iki tarafa ne zaman isterlerse yardımcı olmaya hazır olduğunu yineledi. Eide, karmaşık bir durumda olunduğuna işaret ederek “prosedürün onarılması için tarafların görüşlerini harmanlamaya çalışacağız ama bu zor olacak” dedi. 

Rum Sözcü Nikos Hristodulidis, Eide’nin, Türkiye’nin garantilerin kaldırılmasını kabul ettiği yönündeki açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını ileri sürdü. 

Rum sözcü arabulucunun bu açıklamada ısrar etmesi halinde Rum yönetiminin gizlilik ilkesini hiçe sayarak Crans-Montana müzakere tutanaklarını basına açıklayacağı tehdidinde bulundu. 

Hristodulidis, “Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin gerçekleri öğrenmesi için tutanakların yayınlanması gerekir” diye konuştu.