Esrara devlet eliyle özgürlük

Latin Amerika ülkesi Uruguay, esrar üretimini, dağıtımını ve satışını yasalaştıran ilk ülke olarak tarihe geçti. Uruguay bu yasayla uyuşturucu çetelerini engellemeye çalışıyor. Kullanıcılar yasal düzenlemeden memnun.

11.12.2013 - 11:57

Esrara devlet eliyle özgürlük

Uruguay'da hükümetin sunduğu yasa tasarısına iki hafta önce Temsilciler Meclisi onay vermişti. Tasarının Senato tarafından da onaylanmasıyla Uruguay bir ilke imza attı.

Yasal düzenlemeyle artık, esrar, devlet tarafından onaylanan eczanelerden satın alınabilecek. Ancak esrar satın almak isteyenlerin 18 yaşın üzerinde ve aylık satın alınmaların izlenmesini sağlayan bir veri tabanına kayıtlı olması gerekiyor.

Söz konusu eczanelerden her ay en fazla 40 gram esrar alınabilecek. Uruguaylılar her yıl evlerinde 6 kök hint keneviri (480 gram) de yetiştirebilecek.

Ülkede esrarı serbest bırakan yasa devlet başkanının da desteğiyle Ağustos ayında onaylanmıştı.

'ESRAR HİÇ DENEMEDİM'
"Esrarı hiç denemediğini, ancak yasallaşması gerektiğine inandığını" söyleyen Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, esrarın yasallaşmasının, uyuşturucu satıcılarının kazançlarını ve kullanıcıların daha ağır uyuşturuculara yönelmesini engelleyeceği görüşünü savunuyor.

MEKSİKA'YA ÖRNEK OLABİLİR
Uruguay Senatosu'nun tasarıyı kabul etmesi, yıllardır Meksika ve Kolombiya gibi Latin Amerika ülkelerinde binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan uyuşturucu kaçakçılığı meselesi açısından da önem taşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...