Esrarengiz gemi Türkiye yolunda

Suriye'ye silah göndermek için İran'ın kiraladığı iddia edilen Alman bandıralı gemi, dün esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuştu. 24 saat sonra yeniden izi bulunan geminin Türkiye'ye doğru yol aldığı ileri sürüldü.

16.04.2012 - 11:43

Esrarengiz gemi Türkiye yolunda

İran'ın Suriye'ye silah ve askeri gereçler göndermek için Ukraynalı bir şirket üzerinden kiraladığı Alman bandıralı kuru yük gemisi "Atlantic Cruiser" geçtiğimiz cuma günü Suriye'nin Tartus limanına 80 kilometre mesafede tespit edilmişti. Suriye'ye silah taşıdığı iddia edilen geminin, Şam tarafından uyarıldıktan sonra rotasını değiştirdiği belirtilmişti. "Atlantic Cruiser" dün ise izini kaybettirmişti.

KIBRIS'I GEÇTİ TÜRKİYE YOLUNDA
Kuru yük gemisi "Atlantic Cruiser"in Suriye'ye silah taşıdığını iddia eden Alman Der Spiegel dergisi internet sitesindeki haberinde, izini kaybettiren geminin yerini yeniden tespit ettiğini ve saatte 8 mil hızla Türkiye'ye doğru yol aldığını ileri sürdü. İnternet üzerinden gemileri kontrol eden bir sistem sayesinde, 6 bin 200 tonluk "Atlantic Cruiser"i tespit ettiklerini belirten Der Spiegel, İran silahı yüklü geminin Kıbrıs'ı geçtikten sonra Türkiye'ye yöneldiğini savundu.

TÜRKİYE DE BİLGİLENDİRİLİYOR
Der Spiegel'ın haberinde, Alman hükümetinin geminin işletmecisi C.E.G Bulk Chartering'den bir açıklama beklediği de belirtildi. Alman hükümetinin ayrıca Türkiye, Lübnan ve Kıbrıs'taki büyükelçilerine direktif vererek, bu ülke hükümetlerini gemi hakkında bilgilendirdiği vurgulandı. Almanya'nın şiddet olayları nedeniyle Suriye rejimine uygulanan silah ambargosunun delinmemesi için "Atlantic Cruiser" hakkında bölge ülkelerini bilgilendirdiği belirtildi.

CİBUTİ'DEN YOLA ÇIKMIŞTI
Alman bandıralı "Atlantic Cruiser"in İran'a ait bir gemiden geçtiğimiz hafta söz konusu yükü Cibuti limanında alarak, Suriye'nin Tartus limanına doğru yola çıktığı iddia edilmişti. Olayın ortaya çıkmasının ardından Der Spiegel'e "Atlantic Cruiser" gemisinin işletmecisi Alman C.E.G Bulk Chartering şirketinden Tosten Lüddeke açıklama yapmıştı.

"Geminin silah taşıdığı bilgisi bize ulaşır ulaşmaz, durdurduk" diyen Lüddeke, "Kuru yük gemimiz, Ukrayna'nın Odessa kentinde kayıtlı "White Wale Shipping" tarafından kiralandı. Bize yük olarak pompa ve benzeri maddeler bildirildi. Silah olduğunu bilseydik asla taşımazdık" demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...