Esrarengiz uçak için yeni rota

Geçtiğimiz Mart ayında 239 yolcusuyla birlikte esrarengiz şekilde kaybolan Malezya Hava Yolları'na ait uçağı bulmak için yeni bir rota oluşturuldu. Düşüş esnasında uçağın kontrolünün otomatik pilotta olduğu da iddia edildi.

26.06.2014 - 16:33

Esrarengiz uçak için yeni rota

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e giderken Avustralya açıklarında düştüğü tahmin edilen Malezya Hava Yolları’na ait uçak için yeni bir arama rotası oluşturuldu.

Avustralya devletinin uydu verilerini incelemesi sonucu yayımladığı rapora göre, yeni arama ülkenin batı yakasına 1800 kilometre mesafedeki alanda gerçekleşecek.

Yayımlanan 64 sayfalık raporda uçağın arama bölgesinin güneyine düştüğü ve düştüğü sırada otomatik pilotta olduğu kaydedildi.

Avustralya Başbakan Yardımcısı Warren Truss "Düşüş esnasında uçağın otomatik pilotta olduğunu düşünüyoruz. Yoksa uyduda tespit ettiğimiz gibi, uçak kendisine çizilmiş otomatik rotayı takip etmezdi" dedi.

Araştırma için birbirinden bağımsız gruplar oluşturuldu. Avustralya Ulaşım ve Güvenlik Bürosu’ndan Martin Dolna aramanın Ağustos ayında başlayacağını ve yaklaşık bir yılda tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC Science’ın haberine göre oluşturulan grupların her biri yeni arama rotası konusunda hemfikir.

8 Mart’tan bu yana haber alınamayan uçağın hava araması yapılmış ve yetkililer enkazın okyanusa gömülmüş olabileceğini belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...