Merkel eyaletlerin başbakanlarıyla sığınmacıları görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman hükümetinin sığınmacıların ilk kabulü ve dağıtılması noktasında eyaletlerin yükünü hafifleteceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 16.09.2015 - 06:04

Merkel eyaletlerin başbakanlarıyla sığınmacıları görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyaletlerin başbakanlarıyla sığınmacı sorununu görüştü.

Merkel, toplantının ardından, Brandenburg Eyaleti Başbakanı Dietmar Woidke ve Saksonya-Anhalt Eyaleti Başbakanı Reiner Haseloff ile Başbakanlık'ta basına açıklamalarda bulundu.

Eyaletlerin başbakanlarının Almanya hükümetine sığınmacıların eyaletlere yerleştirilmesi ve sığınmacı sorunlarıyla ilgilenilmesi noktasında destek vermelerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Merkel, Alman hükümetinin Avrupa Birliği'nden (AB) sığınmacılar konusunda net bir sinyal beklediğini belirtti.

Merkel, eyaletlerin başbakanlarının Almanya hükümetini, sığınmacıların Avrupa'daki ülkelere adil bir şekilde dağılmaları konusunda da desteklediğini kaydederek, bunun AB'nin ortak anlayışı olması gerektiğini vurguladı.

Alman hükümetinin eyalet yönetimleriyle sığınmacıların yerleştirilmesiyle ilgileneceğini anlatan Merkel, "Alman hükümeti sığınmacıların ilk kabulü ve dağıtılması noktasında eyaletlerin yükünü hafifletecek" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...