F-16 pilotsuz uçtu

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de envanterinde bulundurduğu F-16 savaş uçakları artık pilotsuz da uçabilecek. ABD Hava Kuvvvetleri ve uçak üreticisi Boeing, kullanımdan kaldırılan F-16 tipi bir savaş uçağını, insansız hava aracına dönüştürmeyi başardı. Test sürüşünü başarıyla geçen pilotsuz F-16 ses bariyerini aştı.

F-16 pilotsuz uçtu

Amerikan uçak üreticisi Boeing'den yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri envanterinden çıkarılan F-16 Falcon tipi bir savaş uçağının, insansız hava aracına dönüştürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, "QF-16" ismi verilen insansız hava aracının test sürüşünün Florida eyaletindeki Tydall Hava Kuvvetleri Üssü'nden başarıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Boeing'in açıklamasında, ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı iki pilot tarafından test sürüşü gerçekleştirilen "QF-16" insansız hava aracının, söz konusu test sürüşünü Meksika Körfezi üzerinde yaptığı, ses bariyerini aştıktan sonra, başarılı bir şekilde kalktığı üsse iniş yaptığı vurgulandı.

ABD ordusundan yarbay Ryan Inman, "İçinde kimse olmadığı için biraz farklı bir uçuş oldu ancak baştan sona çok başarılı bir uçuş gerçekleştirildi" dedi.

ABD Hava Kuvvetleri, "F-16 Falcon" tipi savaş uçağından "QF-16" insansız hava aracına dönüştürülen, uçağın sadece eğitim amaçlı kullanılacağını açıkladı.

Uzmanlar ABD'deki söz konusu uçuşun, pilotsuz savaş uçakları dönemini başlatabileceğini belirtiyor. Pilotsuz bir savaş uçağı ses bariyerini aşarak, hedefi vurduktan sonra kalktığı üsse dönebilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...