Facebook aşkı siyaset kariyerini bitirdi

Almanya'da  9 ay sonra yapılacak  eyalet meclisi seçimlerine  hazırlanan Christian von Boetticher adlı aday, Facebook üzerinden tanıştığı 16 yaşındaki genç bir kızla ilişkisi olduğu ortaya çıkınca adaylıktan çekilmek zorunda kaldı.

15.08.2011 - 12:58

Facebook aşkı siyaset kariyerini bitirdi

Almanya'nın Schleswig Holstein eyaletinde 9 ay sonra yapılacak olan eyalet meclisi seçimlerine Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) başbakan adayı gösterdiği parti eyalet başkanı Christian von Boetticher, 16 yaşındaki bir kızla olan ilişkisinden dolayı adaylık yarışından çekildi ve teşkilat başkanlığı görevinden de ayrıldı.

Boetticher'in, 2010 yılı başlangıcında bekarken genç kızla yaşadığı ilişkinin yasa dışı olmamasına rağmen, parti arkadaşlarının muhafazakâr görüşlerinden dolayı görevinden ayrılma kararı aldığı bildirildi.

"Bild am Sonntag" gazetesi, Alman siyasetçinin 16 yaşındaki kızla 2010 yılı başında Facebook üzerinden tanıştığını yazdı. Gazete, birçok buluşmanın ardından ilişkinin 2010 yılının mayıs ayında noktalandığını duyurdu.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Christian von Boetticher basın toplantısında göz yaşlarını tutamadı.

PARTİSİ DE DARBE ALDI
Schleswig Holstein Eyalet Başbakanı Peter Harry Carstensen, halefi olması beklenen Boetticher'in böyle bir ilişkisinden haberdar edildiğini ve kendisiyle bu konuda konuştuğunu belirterek, "Umarım bu olaydan doğru sonuçları çıkartır" şeklinde açıklama yapmıştı.

Hür Demokrat Parti böylece Schleswig Holstein'da 6 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak eyalet seçimleri öncesinde ağır darbe almış oldu. Boetticher'in başbakan adaylığının 4 Kasım'da Lübeck'te düzenlenecek genel kurulda resmileşmesi bekleniyordu.

CDU bölge teşkilatınca yayınlanan yazılı açıklamada Boetticher tarafından alınan karara "saygı duyulduğu" belirtildi. CDU eyalet yönetimi, "konuyla ilgili ayrıntıları ele almak üzere yarın toplanma kararı alındığını" duyurdu.

Christian von Boetticher'in yerini alabilecek isimler arasında eyaletin ekonomi bakanı Jost de Jager ile eyalet meclis başkanı Torsten Geerdts'e şans tanınıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...