'Facebook ve Twitter teröre yardım ediyor'

İngiliz hükümetine bağlı Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu GCHQ'nun yeni başkanı Robert Hannigen, Facebook ve Twitter'ı terörizme yardımcı olmakla suçladı. Hannigen, işbirliği yapmayan Facebook ve Twitter'a yaptırım istedi.

04.11.2014 - 12:56

'Facebook ve Twitter teröre yardım ediyor'

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'a bir makale yazan İngiliz istihbarat şefi Robert Hannigen, terör ve suç örgütlerinin "kumanda ve kontrol ağı" olarak sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter'ı kullandığını iddia etti.

İngiliz Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu GCHQ Başkanı Robert Hannigen, ABD merkezli Facebook ve Twitter'ın "özel hayatı koruma" gerekçesiyle, istihbarat örgütleriyle bilgi paylaşmaya yanaşmadığını söyledi.

Terör ve suç örgütlerinin "özel hayatı koruma" gerekçesinden faydalanarak, Facebook ve Twitter'ı "kumanda ve kontrol ağı" olarak kullanmaya başladığını iddia eden İngiliz istihbarat şefi Robert Hannigen, Facebook ve Twitter'ın "rahatsız edici bu gerçek"le yüzleşme zamanının artık geldiğini belirtti.

'YAPTIRIM GETİRİLMELİ'
Özel hayatın "mutlak hak" olmadığını savunan İngiliz istihbarat şefi Hannigen, işbirliği yapmaya yanaşmayan ABD teknoloji şirketleri Facebook ve Twitter'a yasal düzenlemelerle sınırlandırma getirilmesi gerektiğini söyledi.

Hannigen, İngiltere'nin üzerinde çalıştığı yeni yasanın, teröristleri izleme ve takip etme yetkisini istihbarat birimlerine vermesi gerektiğini de ileri sürdü.

BARIŞ SÜRECİNDE AKTİFTİ
İngiliz hükümetine bağlı Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu GCHQ Başkanı olan Robert Hannigan, 2010 yılından bu yana Dışişleri Bakanlığı'nda Savunma ve İstihbarat birimi Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

İngiltere Başbakanlığı'nda birkaç yıl boyunca terörle mücadele, istihbarat ve güvenlik politikalı alanlarında danışmanlık da yapan Hannigan, Kuzey İrlanda barış sürecindeki aktif rolüyle tanınıyor.

Birleşik Krallık'a bağlı Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu GCHQ bu binadan yönetiliyor. Birleşik Krallık'a bağlı Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu GCHQ bu binadan yönetiliyor.

İSTİHBARAT ÜÇ KOLDAN YÜRÜTÜLÜYOR
İngiltere'de GCHQ, MI5 ve MI6 olmak üzere 3 istihbarat kuruluşu bulunuyor. GCHQ, Birleşik Krallık'ın siber bağlantıları ve altyapısının güvenliğinden sorumlu. İç istihbarattan sorumlu MI5 terörizm, kundaklama ve casusluk gibi konularda faaliyet gösteriyor. MI6 ise, Birleşik Krallık'ın dış istihbarattan sorumlu.

GCHQ, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'yla birlikte yasadışı dinleme yapmakla suçlanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...