Fas'ta AKP karşıtı gösteri

Fas'ta yeni hükümetin iktidara geldiği ocak ayından bu yana sendikalar ve sivil örgütler tarafından en büyük gösteri gerçekleştirildi. Onbinlerce eylemci, İslamcı hükümetin reform vaatlerini yerine getirmediğini belirtti.

28.05.2012 - 11:29

Fas'ta AKP karşıtı gösteri

as'ın en büyük kenti Kasablanka'da Başbakan Abdulilah Benkiran hükümetinin istifa etmesini talep eden göstericiler, toplumsal ve siyasi reformların gerçekleştirilmediğini iddia etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yönetimindeki iktidarın, barışçıl gösterilere müdahalesini de protesto eden onbinlerce eylemci, Başbakan Abdulilah Benkiran'ın söz verdiği reformları yerine getirmediğini söyledi.

Sendikalar, sol partiler ve reformcu 20 Şubat Hareketi grubunun gerçekleştirdiği eylemde, "hükümetten öncelikle halkına saygılı olmasını istiyoruz" sloganları atıldı.

MUHALEFET DİYALOG ÇAĞRISI YAPTI
Göstericiler, İslamcı hükmetten stratejisini değiştirmesi ve ülkedeki ciddi sosyal sorunları çözmek için samimi bir diyalog başlatmasını da talep etti.

GENÇLERİN YARISI İŞSİZ
Kuraklık ve turizm gelirlerinin düşmesiyle ekonomisi zora giren Fas'ta, sendikalar maaşların ve sosyal koşulların iyileştirilmesi istiyor. 32 milyonluk nüfusun yüzde 30'unu gençlerin oluşturduğu Fas'ta yüksek işsizlik ve okuma yazma oranın çok düşük olması en büyük sorunların başında geliyor. Fas'ta 15 ile 29 yaş arasındaki gençlerin neredeyse yarısı ya okula gitmiyor veya işsiz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...