Fas'ta kansız iktidar değişikliği

Tunus'tan sonra Fas'ta da bir İslamcı parti iktidara geldi. Ülkenin en büyük muhalefet partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi, Fas’ta 'Arap Baharı'nın etkisiyle oluşan dönüşüm sürecinde, kan dökülmeden gerçekleşen ilk seçimden zaferle çıktı.

28.11.2011 - 11:38

Fas'ta kansız iktidar değişikliği

'Arap Baharı'yla oluşan dönüşüm sürecinden İslamcı partiler kazançlı çıktı. Tunus’tan sonra Fas’ta da İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi seçimlerde yüzü gülen taraf oldu. Faslı İslamcı parti, Tunus'taki Ennahda gibi AK Parti’yi örnek aldığını açıklamıştı.

BENZER BİR SONUÇ MISIR'DA DA BEKLENİYOR
Mısır’da başlayan seçim sürecinde de Müslüman Kardeşler'in benzer bir başarıya imza atmaları bekleniyor.

Fas'ta İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi, ülke tarihinde ilk kez hükümet kuracak. 1998'de kurulan ve ülkenin en büyük muhalefet partisi olan İslamci parti parlamentodaki 395 sandalye'den 107'sini kazandı.

İkinci sırada yeralan, İstiklal Partisi ise seçimlerde 60 sandalye elde etti. Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi’yle bir koalisyona girebileceğini duyurdu.

Başbakan olarak atanması beklenen Adalet ve Kalkınma Partisi lideri Abdella Benkiran, "gerçek bir demokrasi ve Faslılar için daha iyi bir hayat istediklerini" söyledi.

Seçim kampanyasında yolsuzluk, yoksulluk ve işsizlikle mücadele sözünü veren Adalet ve Kalkınma partisinin, genel politikalarda radikal bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

AK PARTİ’Yİ ÖRNEK ALDILAR
Diğer bir Kuzey Afrika ülkesi Tunus'ta da geçen ayki seçimlerin galibi İslamci bir parti olan Ennahda olmuştu.

Hem Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi, hem de Tunus'taki Ennahda, kendilerine örnek olarak AK Parti’yi örnek aldıklarını belirtti.

Sandık başına giden Mısır’da ise Müslüman Kardeşler'in içinde yeraldığı listeye büyük şans tanınıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...