İlişkili Haberler

ABD Başkanı Donald Trump'ın başı bu kez geçen yıl görevden aldığı FBI Başkanı James Comey ile dertte. Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi soruşturması nedeniyle kovulan Comey, Trump hakkında çok sert ifadeler içeren bir kitap yazdı.

FBI eski Başkanı Comey'nin ABD Başkanı Donald Trump'ı "gerçekle bağını kaybetmiş bir mafya babasına benzettiği" kitabı daha piyasaya sürülmeden ABD gündemine damga vurdu.

FBI eski Başkanı James Comey, ABD'de salı günü piyasaya çıkacak kitabında ABD Başkanı Donald Trump'ı ağır bir dille eleştirdi.

"Daha Yüksek Bir Sadakat: Gerçek, Yalanlar ve Liderlik" adlı kitapta Trump için kullanılan ifadelerden bazıları şöyle:

"Trump etik değil, gerçeğe ve kurumsal değerlere bağı yok. Egosunun esiri bir mafya babası gibi."

FBI eski Başkanı Comey, Trump ve ekibinin kendisine geçmişte bir savcı olarak mafyaya karşı yaptığı çalışmaları hatırlattığını söyledi.

Trump ve kurmaylarını "her şeyi sessizce onaylayan bir yakın çevre, sadakat saplantısı ve küçük-büyük her konuda yalanlar" şeklinde tarif etti. Comey, Trump'ın "derin bir güvensizlik içinde" olduğunu iddia etti.

304 sayfalık kitapta Trump için "dürüst politikacıların önünü alamadığı bir orman yangını" ifadeleri de yer alıyor.

FBI eski Başkanı Comey kitabında Trump taraftarlarından büyük tepki çekti. Cumhuriyetçiler Comey'in kitabını "yalanlarla dolu" ve "intikam amaçlı" olarak nitelendirdi.

James Comey geçen yıl Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesini araştırırken Başkan Donald Trump tarafından yetersizlik gerekçesiyle kovulmuştu.

FBI eski Başkanı Comey sosyal medyada, "Amerikan halkı, söyleyeceklerimi çok yakında duyacak ve kimin şerefli olduğuna karar verecek" demişti.