Felluce'de evleri basan IŞİD 100 genci kaçırdı

Irak'ta terör örgütü IŞİD'in Felluce kentinde 100 genci bilinmeyen bir yerde alıkoyduğu bildirildi.

Haberler - DHA 31.05.2016 - 07:58 | Son Güncelleme : 31.05.2016 - 07:59

Felluce'de evleri basan IŞİD 100 genci kaçırdı
Irak güvenlik güçlerinin Felluce operasyonundan bir kare

Irak Federal Polis Komutanlığı, Felluce operasyonunun başlamasından bu yana terör örgütü IŞİD'in 250 militanının öldürüldüğünü açıkladı.

Irak'ın El-Enbar vilayetine bağlı Felluce'deki aşiret liderlerinden Mecid el-Cerisi, IŞİD'e ait 20 araçta bulunan yaklaşık 150 militanın Felluce'ye gelip evlere baskın düzenleyerek, 100 genci alıkoyduğunu ve bilinmeyen bir yere götürdüğünü söyledi. 

IŞİD militanlarının söz konusu gençleri sakal bırakmadıkları bahanesiyle alıkoyduğunu belirten Cerisi, "Militanlar baskın sırasında bölge halkına hakaretler etti ve Irak güçlerine karşı onları desteklemediğimiz için bizi korkaklıkla suçladı" dedi.

Cerisi, IŞİD militanlarının kentin merkezinde güvenlik güçlerinin saldırıları sonucu yaşadığı çöküş nedeniyle Felluce halkına baskı yapmaya başladığını ifade etti.

574 AİLE FELLUCE'DEN KAÇTI 

Öte yandan, Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı, IŞİD'in kontrolünde bulunan Felluce'yi geri almak amacıyla geçen hafta başlatılan operasyonlardan bu yana 574 ailenin bölgeden kaçtığını duyurdu.

Bakanlığın resmi televizyon kanalında yayınlanan açıklamada, hükümet güçleri, Sünni aşiretler ve Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin yardımıyla sivillerin kentten kaçarak, kamplara yerleştirildiği aktarıldı.

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri 2014'ten bu yana terör örgütü IŞİD'in kontrolünde bulunan Enbar vilayetine bağlı Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri ve bölgedeki yerel aşiretlerin, uluslararası koalisyon güçlerinin de hava desteğiyle dün terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Felluce kentini üç koldan kuşattığı açıklanmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...