Eski Arjantin Devlet Başkanı'nın banka hesapları donduruldu

Arjantin'de görev yaptığı dönemde sebepsiz zenginleştiği iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez'in banka hesapları donduruldu.

Anadolu Ajansı 08.07.2016 - 11:01 | Son Güncelleme : 08.07.2016 - 11:05

Eski Arjantin Devlet Başkanı'nın banka hesapları donduruldu

Yargıç Claudio Bonadio, eski Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez''in 1 milyon dolarlık kefaleti ödemeyi reddetmesi üzerine banka hesaplarının dondurulması emrini verdi.

Fernandez ve eski eşi Nestor Kirchner'in kurucusu olduğu Los Sauces şirketinin kiraladığı mülklerin, Kirchner çiftine para aktarma amacı taşıdığının ortaya çıkmasından sonra muhalefetten bir milletvekilinin tutuklanmasıyla başlayan soruşturma, 1 Temmuz'da eski devlet başkanının ülkenin güneyindeki mülklerine düzenlenen baskınlarla devam etmişti.

Cristina Fernandez, sosyal medyada yaptığı açıklamada, baskınları sert bir dille kınarken, halefi olan devlet başkanı Mauricio Marci'yi siyasi zulüm yapmakla suçlamıştı.

Öte yandan, Arjantin Federal Mahkemesi, Fernandez'in, kara para aklama suçlamasıyla gözaltına alınan işadamı Lazaro Baez davasına dahil edilmesine hükmetmişti.

Baez, Fernandez ve eski eşi Nestor Kirchner'in 12 yıllık devlet başkanlığı döneminde devlet ihalelerinden haksız kazanç sağladığı iddiasıyla yargılanıyor.

Yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya kalan ve geçen aralık ayında görevden ayrılan Fernandez'in adı, gayrimeşru şekilde zenginleşme ve para aklama iddialarına ilişkin yürütülen başka soruşturmalarda da geçiyor.

Sayfa Yükleniyor...