Polonya’nın Sopot kentinde düzenlenen “Avrupa Ortak Pazarı ve Türkiye’nin Ekonomik Potansiyeli” konulu oturumda konuşan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi Joel Hasse Ferreira, Avrupa ekonomisinin işleyebilmesi için Türkiye’deki çalışanlara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ferreira, “Avrupa’nın birçok lideri, maalesef Türkiye ile entegrasyon sürecinin temellerini anlamıyor. Bu meselenin açığa kavuşturulması lazım. Örneğin Türk çalışanlar olmasa, Fransa’nın iç ekonomisi donacaktır diyebiliriz” diye konuştu.

Ferreira, şöyle konuştu: “Türkler’in bu iş piyasasında bulunması, herkes tarafından kabul edilmiştir. Bunun sebebi nedir? Birincisi, Türk çalışanların çoğu diğer ülkelerdekilere göre profesyonel açıdan çok daha iyi hazırlanmış ve daha yetkindir.

Diğer yandan, AB ülkelerinde okuyan çok sayıda Türk öğrenci bulunmaktadır. AB’nin yeni mezunlara, uzmanlara, yöneticilere ihtiyacı var. Bazı insanlar Avrupa ülkelerinde önemli büyük firmaların başında yabancı çalışan olmasına çok şaşırıyorlar. Bu, artık alışılagelmiş bir durumdur ve bunda şaşılacak bir şey yoktur. Türkiye, AB pazarında varlığını göstermek istiyor. Bunu sadece güvenlik alanında değil, iş gücü piyasasında da gerçekleştirmek istiyor.

Türkiye’nin entegrasyonu için ciddi bir desteğe ihtiyacımız var. AB sürekli kendisini güçlendirmek istiyorsa, burada Türk çalışanların katkısı çok önemlidir. Türk çalışanların serbest dolaşabilmelerine çok ihtiyacımız var. Ortak bir piyasa oluşturulması için teşvike ihtiyaç var.

Çok yetkin bir insan kaynağı oluşturan Türk çalışanların serbest dolaşımı kısıtlanamaz. Bu şartların kolaylaştırılması lazım. AB ortak piyasasının güçlenmesi için Türkiye’nin AB’ye tam entegrasyonu büyük önem taşıyor.”