İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin, 'özel yaşamına müdahale ettiği' gerekçesiyle La Repubblica gazetesine 1 milyon avroluk tazminat davası açmasına üzerine, 3 İtalyan hukukçunun girişimiyle yazılan basın özgürlüğü metnine aralarında Ferzan Özpetek'in de bulunduğu İtalya'daki birçok aydın ve sanatçı destek verdi.

'Basın özgürlüğünü susturmayacağız' mesajı verilen metine imza atanlar arasında İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Özpetek ile birlikte Dario Fo, Bernardo Bertolucci, Carlo Verdone, Andrea Camilleri, Ettore Scola, Alessandro Gassman, Sandro Veronesi, Gabriele Salvatores, Giovanni De Luna, Rosiario Villary, Tullio Gregory, Marco Bellocchio gibi ünlü isimler yer alıyor.

La Repubblica gazetesi, 17 Mayıs'tan bu yana her gün yayınladığı 10 soruda, doğum günü partisine giden 18 yaşındaki Noemi Letizia adlı kız ve ailesiyle ilgili olarak Berlusconi'nin kamuoyuna cevap vermesini istemişti.

Berlusconi'nin açtığı davaya karşı La Repubblica'ya destek verilen metinde, 10 sorunun sadece İtalya'yı değil tüm dünyayı ilgilendiren gerçek sorular olduğu savunuluyor.

30 binden fazla kişinin destek verdiği metinde ayrıca, İtalya Başbakanı'nın açtığı davayla 'basını susturma girişiminde bulunduğu' ileri sürülüyor.