Fildişi Kıyısı’nda Gbagbo direniyor

Uluslararası kamuoyunun başkan olarak tanıdığı Ouattara’ya bağlı güçler, koltuğu bırakmayı reddeden Gbagbo’nun sığınağına saldırdı. Ancak saldırı püskürtüldü.

07.04.2011 - 12:44

Uluslararası kamuoyu tarafından Fildişi Kıyısı’nın yeni lideri olarak tanınan Alassane Ouattara’ya bağlı güçler, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından koltuğunu bırakmayı reddeden Laurent Gbagbo’nun sığınağına dün bir saldırı düzenledi.

Ancak Fransız bir kaynak, Gbagbo’ya bağlı güçlerin sert direnişi karşısında geri çekildiklerini ifade etti. Aynı kişi, “Başkanlık konutunda hala havan topları ve tanklar var. Saldırı bir süreliğine ertelendi” dedi.

Görgü tanıkları, muhalif güçlerin Gbagbo’nun sığınağına 150 metre yaklaştıklarını belirtti.

JAPON BÜYÜKELÇİNİN KONUTNA SALDIRI
Dün Japon büyükelçisinin konutu da paralı askerler tarafından saldırıya uğradı. Japonya'nın Abidjan'daki Büyükelçisi Okamura Yoşifumi, güvenlik görevlisi ve bahçıvan 4 kişinin kayıp olduğunu belirterek, ''Evin her yerinde kan var, bu 4 kişinin hayatta olup olmadığını bilmiyorum'' dedi.

Büyükelçi, Fransız helikopterleriyle kurtarıldı.

GBAGBO’YA ANGOLA’DAN DESTEK
Fildişi Kıyısı’nda kaos sürerken Gbagbo’ya beklenmedik bir destek geldi. Afrika ülkesi Angola, Fildişi seçimi kaybetmesine rağmen Gbagbo'yu "devlet başkanı" olarak kabul ettiğini bildirdi.

Angola Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jose-Maria Fernandes, Afrika Birliği'nin tamamen arkasında olduklarını, ancak Laurent Gbagbo'nun anayasa komisyonuna göre seçilmiş olması nedeniyle Fildişi Sahili'nin ulusal birlik hükümeti kurması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Angola Devlet Başkanı Jose Eduardo dos Santos daha önce Gbagbo'yu desteklediğini söylese de, Fernandes'in açıklaması "Angola'nın Gbagbo'yu devlet başkanı olarak tanıdığı"nı resmen belirtmesi bir ilki oluşturuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...