Filipinler 7.2'lik depremle sarsıldı

Filipinler'i 7.2 büyüklüğünde bir deprem vurdu. İlk belirlemelere göre, sarsıntıda en az 85 kişi yaşamını yitirirken, onlarcası yaralandı.

15.10.2013 - 08:46

Filipinler 7.2'lik depremle sarsıldı

Filipinler'de 7.2 şiddetindeki depremde 85 kişi yaşamını yitirdi. Yetkililer depremde birçok bina, köprü ve yollların hasar gördüğünü açıkladı. Depremde onlarca kişi yaralanırken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Merkez üssü Bohol adasındaki Carmen kasabasına 33 kilometre mesafede bulunan deprem, Bohol'da 16, Cebu'da 15, Siquijor adasında 1 kişinin ölümüne neden oldu.

Büyük paniğe yol açan şiddetli sarsıntı sırasında kalabalık binalarda çıkan izdihamda çok sayıda kişi yaralandı.

Kıyıdan uzak bir noktada meydana geldiğinden tsunamiye yol açmayan depremde pekçok binanın hasar gördüğü, bazı köprülerin yıkıldığı, yollarda çatlakların oluştuğu belirtildi.

Filipinli yetkililer, sarsıntının 15-20 saniye sürdüğünü açıkladı.

Filipinler'in başkent Manila'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti Cebu'da 2.6 milyondan fazla kişi yaşıyor. Turistik sahilleriyle tanınan Bohol'un nüfusununsa 1.2 milyon olduğu belirtiliyor.

Kurban bayramı nedeniyle okulların ve işyerlerinin kapalı olmasının, pek çok hayatı depremden kurtarmış olabileceği ifade ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...