İlişkili Haberler

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, aralarındaki buzları eritmeye başladığı Çin'den silah almaya sıcak baktığını açıkladı. Pazar günü yaptığı açıklamada Savunma Bakanı'nı Çin'e göndereceğini belirtti. Duterte, "Çin zaten silah almam için benden talepte bulundu. Taleplerini kabul edeceğim. Başkasına sormamıza gerek yok çünkü onlar zaten satmaya istekliler. Bedava değil ama 25 yıllık ödeme seçeneği sunuyorlar" ifadelerini kullandı.

Filipinler uzun yıllardır silah alımlarını ABD'den yapıyordu. Ancak Kasım ayında Washington'dan silah satışının ülkedeki insan hakları ihlallerini arttıracağı yönünde bir rapor yayınlamasıyla Duterte ABD'ye rest çekerek 26 bin Amerikan yapımı tüfeği almayacaklarını duyurmuştu. Duterte'nin uyuşturucuyla mücadelede radikal yöntemleri denemesi nedeniyle ABD Filipinleri eleştiren açıklamalarda bulunuyor.

Duterte silah alım anlaşmasının iptali edildiğini açıklarken, "ABD'nin pahalı silahlarını almak için ısrarcı olmayacağız. Her zaman satın alacak başka bir yer bulabiliriz. Polis teşkilatına siparişleri iptal etme emrini verdim. Bizim onlara ihtiyacımız yok" ifadelerine yer vermişti.

FİLİPİNLER ABD'DEN KOPUP ÇİN-RUSYA BLOĞUNA YANAŞIYOR

Filipinler yıllardır ABD'yle yakın ilişkiler içerisindeydi. Ancak Rodrigo Duterte'nin Devlet Başkanı seçilmesiyle bu durum yavaş yavaş tersine dönmeye başladı. Güney Çin Denizi'nde Çin'le yaşanan anlaşmazlığı çözmek için adımlar atan Rodrigo Duterte, ülkesinin bayrağını taşıyan balıkçıların avlanmasını sağlamıştı. Bu durumun Filipinlerin ABD'yle olan silah anlaşmasını iptal ettiği döneme denk gelmesi tesadüf olarak değerlendirilmedi.

Duterte ayrıca geçen hafta Savunma Bakanı'nı Rusya'ya göndererek Rus yapımı sniper silah anlaşması için görüşme yapmasını istemişti. Bu ziyaret Filipinlerin 1976 yılından beri Savunma Bakanlığı düzeyinde Rusya'ya yaptığı ilk gezi olma özelliğini taşıyordu.

ABD'de Donald Trump'ın başkan seçilmesiyle Filipinlerle olan gerginliğin azalacağı tahmin ediliyor.