NTV

Filipinler'de 40 yıl sonra barış anlaşması

Dünya
Filipinler'de 40 yıl sonra barış anlaşması

Filipinler'de hükümet ve 40 yıldır yönetime karşı mücadele veren Müslümanlar, barış sağlanması konusunda uzlaştı.

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) ile ülkenin güneyindeki Müslüman azınlık için yeni bir özerk bölge kurulmasını öngören bir yol haritası için anlaşma sağlandığını söyledi.

Malezya'nın arabuluculuk yaptığı, günlerdir devam eden görüşmeler sonrası çoğunluğu Katolik olan ülkenin güneyinde Müslüman azınlık tarafından idare edilecek özerk bir bölge kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Taraflar, başkent Manila'da 15 Ekim'de ön anlaşma imzalayacak.

'TÜFEK TUTAN EL PARA KAZANAN EL OLACAK'
Anlaşma sonrası açıklama yapan Filipinler Başbakanı Benigno Aquino, "Bu anlaşmayla her iki tarafın gücünün kapsamı, gelir ve Müslüman topraklar dahil önemli konular genel ilkeleriyle belirlenmiş olacak. Mindanao bölgesinde tüfek tutan eller para kazanan eller, bölge, toprağın işlendiği, ürünlerin satıldığı bir yer olacak" dedi.

15 YIL SÜREN MÜZAKERE
Filipinler'de yaklaşık 40 yıldır orduyla MILF gerillaları arasında 120 bin kadar kişinin hayatını kaybettiği bir savaş yaşanıyor. Taraflar 15 yıldır kesintili de olsa savaşı sona erdirmek için müzakere yürütüyordu.

120 BİN ÖLÜ
40 yıllık savaşta 120 bin kişi hayatını kaybederken, 2 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı.

Yetkililer, her şeyin iyi gitmesi durumunda Aquino'nun görev süresi bitimi olan 2016 yılına gelmeden nihai sözleşmenin imzalanacağını belirtti.