Filipinler'de corona sonrası doğum patlaması: 214 binden fazla ek doğum bekleniyor

Yaklaşık 110 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Filipinler’de 2021 yılında corona virüs nedeniyle yaklaşık 214 bin plansız bebeğin doğacağı açıklandı. Nüfus yoğunluğunu azaltmak ve yoksullukla mücadele için aile planlamasına giden Güney Asya ülkesinde gelecek yıl yaklaşık 2 milyon bebeğin doğacağı tahmin ediliyor.

ntv.com.tr 23.12.2020 - 10:39

Filipinler'de corona sonrası doğum patlaması: 214 binden fazla ek doğum bekleniyor

Dünyada corona virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyona yaklaşırken Güney Asya ülkesi Filipinler’de nüfus patlaması yaşanması bekleniyor. Yaşanan sokağa çıkma yasağının nüfus planlamasını kötü yönde etkilediğini belirtirken önümüzdeki yıl fazladan 214 bin bebeğin doğacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

BBC’nin haberine göre 1960’lardan bu yana doğum oranlarını düşürmek üzerine çalışan fakat 60 yılda 35 milyondan 110 milyonluk nüfusa ulaşan Filipinler’de son 20 yılın en yüksek doğum oranlarının beklendiği, bu sene fazladan 214 bin bebeğin doğabileceği belirtildi.

2021’DE BEKLENEN DOĞUM SAYISI YAKLAŞIK 2 MİLYON

Yılda 1,7 milyon bebeğin doğduğu ülkede bu sayının 2 milyona ulaşabileceği tahmin edilirken bu rakamın en son 2000 yılında görüldüğü belirtildi. Hükümetin aile planlaması çalışması kapsamında açıklamada bulunan Filipinler Aile Planlama Kurumu Başkanı Nandy Senoc, salgın nedeniyle aile planlama hizmetlerine erişimin sekteye uğradığını, Mart’tan bu yana uygulanan sokağa çıkma tedbirleri sonucunda hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının kliniklere aylardır gidemediğini söyledi.

‘CORONA VİRÜS NEDENİYLE 7 MİLYON PLANSIZ BEBEK DOĞACAK’

Nandy Senoc, 1969 yılında nüfus artış oranının yüzde 6,4 olduğunu belirtirken aile planlaması çalışmasıyla bu rakamın yüzde 2,75’e kadar düştüğünün altını çizdi. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Covid-19 salgınının dünya çapındaki aile planlaması çabalarını sekteye uğrattığını, korona krizi sonucunda küresel ölçekte yaklaşık 7 milyon plansız gebelik yaşanabileceğini belirtiyor.

KİLOMETREKAREYE 70 BİNDEN FAZLA İNSAN DÜŞÜYOR

Filipinler’de başkent Manila, 13 milyon insanın Manila Körfezi ile Sierra Madre sıradağları arasına sıkıştığı kalabalık bir şehir olarak dikkat çekerken şehirde 2015 verilerine göre metrekareye 70 binden fazla insan düşüyor.  Sıkışıklığı ve bununla birlikte yoksulluğu azaltmak için aile nüfus planlaması üzerine çalışan hükümet, 50 yılda yoksul aile oranını yüzde 17’den yüzde 10’a düşürdüklerini belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...