Filipinler'de komünist lider yakalandı

Filipinler'de 1985 yılında Leyte bölgesinde yaşanan şiddet olaylarıyla bağlantılı olarak cinayetle suçlanan Komünist Parti'nin üst düzey liderlerinden Adelberto Silva tutuklandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.06.2015 - 15:33

Filipinler'de komünist lider yakalandı

Filipinler ordusunun sözcüsü Yarbay Harold Cabunoc, Silva'nın dün Cavite'ye bağlı Bacoor kentinde tutuklandığını söyledi.

Yarbay Cabunoc, asker ve polisin gece düzenlenen baskında ayrıca Silva'nın karısı olduğu iddia edilen Sharon Cabusao ile komünist liderin arkadaşı Isidro De Lima'yı da gözaltına aldığını belirtti.

Komünist Parti'nin üst düzey yöneticilerinden biri olan Adelberto Silva, partinin silahlı kanadı Yeni Halkın Ordusu ve onun siyasi yüzü Ulusal Demokratik Cephe'de önemli bir yere sahip.

Silva'nın, Yeni Halkın Ordusu'nun lideri Wilma Tiamzon ve kocası Benito'nun geçen yıl tutuklanmasının ardından ülkedeki komünist grupların liderliğini üstlendiği belirtiliyordu.

Komünist Parti ve Yeni Halkın Ordusu'nun üst düzey üyeleri, Leyte'de 1985 yılında meydana gelen ve onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarıyla bağlantılı olarak geçen ay adli makamlarca cinayetle suçlanmıştı.

Filipinler'de komünist örgütlerin 1985'de Leyte'de orduya casusluk yaptığından şüphelendikleri kişileri hedef alan şiddet eylemleri Leyte katliamı olarak anılıyor.

Sayfa Yükleniyor...