Filipinler'deki selde ölenler gömülemiyor

Filipinler'de Washi fırtınasının yol açtığı sel felaketinde, 684 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, gerekli malzemeler bulunamadığı için ölenlerin gömülmesinde zorlanıldığını açıklandı.

Haberler 19.12.2011 - 16:15

Filipinler'deki selde ölenler gömülemiyor

Filipinler Ulusal Afet İdaresi, güneydeki Mindanao adasını vuran selden sonra hala 800'den fazla kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Ülkenin güneyini vuran Washi fırtınası ve yol açtığı seller nedeniyle bir çok köy yerle bir oldu. Yetkililer on binlerce kişinin yüksek kesimlere kaçtığını belirtiyor.


ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR
Doğal afetlerle mücadele merkezi yöneticisi Benito Ramos ölü sayısının artabileceğini söyledi. Ulusal yardım ve felaket idaresi kuruluşlarının ceset torbası, gıda, su ve ilaç dağıtımını sürdürdüğü, yetkililerin de yüzlerce kişinin öldüğü felaketten sonra hastalıklara karşı önlem olarak mezarların kazılması talimatı verdiği belirtiliyor.

Yetkililer, Devlet Başkanı Benigno Aquino'nun felaketin en fazla etkilediği Cagayan de Oro ve İligan kentlerini bugün ziyaret edeceği kaydediliyor.

ATEŞKES İLAN EDİLDİ
Öte yandan Maocuların önderliğindeki Filipinler Komünist Partisi'nin (CPP) sel kurbanlarına yardım için ateşkes ilan ettiği açıklandı. Filipinler'de 40 yıldır güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele veren CPP, 6 günlük tek taraflı Noel ateşkesi ilan ettiğini bildirdi.

Filipinler yönetimi, sel ve toprak kaymalarından yaklaşık 143 bin kişinin etkilendiğini, bunlardan 45 bininin tahliye merkezlerinde, diğerlerininse akrabalarının yanında kaldığını açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...