'Filistin devletini tanı' çağrısı

Filistin devletinin tanınması için küresel kampanya yürüten demokratik kitle örgütü Avaaz, 20 metrelik Filistin bayrağıyla AB'den destek istedi.

'Filistin devletini tanı' çağrısı

AB dışişleri bakanlarının Filistin'in BM tarafından devlet olarak tanınma başvurusuyla ilgili ortak tutum belirlemek için toplandığı AB Konseyi binası önünde suni rüzgarla dalgalandırılan dev bayrakta 913 bin 173 kişinin imzaladığı AB'ye ''Filistin devletini tanı'' çağrısına yer verildi.

Öte yandan Avaaz tarafından Almanya, Fransa ve İngiltere'de YouGov/IFOP'a yaptırılan kamuoyu yoklaması, her üç ülkede ezici çoğunluğun Filistin'in tanınmasından yana olduğunu ortaya koydu.

Buna göre Almanların yüzde 84'ü Filistin'in bağımsızlığını desteklerken, yüzde 76'sı ülkelerinin tanıma kararı almasını istiyor. Aynı araştırmada Filistin'in bağımsızlığına destek Fransa'da yüzde 82 ve İngiltere'de yüzde 71 olarak veriliyor.

Filistin'in bağımsızlığının tanınması konusunda bölünen AB üyelerinin ortak karar alması beklenmiyor. AB içinde Fransa ve İngiltere kararsız kalırken İspanya, İsveç, Portekiz, Belçika, Lüksemburg ve Malta tanıma, Almanya, İtalya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan ise tanımama yönünde tutum benimsiyor.

RUSYA’DAN FİLİSTİNLİLERİN BM'YE ÜYELİĞİNE DESTEK
Rusya da Filistin Devleti'nin BM'ye üyelik talebini destekleyecek. İnterfax ajansının haberine göre, Rusya'nın BM nezdindeki daimi  temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin, "Tabii ki Filistinlilerin tüm önerileri  lehinde oy vereceğiz.

Onları yollarından çıkarmaya teşvik etmeyeceğimizi  söylemeliyim. Onlara kararınız neyse sizi destekliyoruz, bu sizin siyasi ve  diplomatik strateji seçiminiz diyoruz" dedi.

Filistin yönetimi 20 Eylül'de Birleşmiş Milletler'de üyelik talebini  sunmayı planlıyor, ancak bunun Güvenlik Konseyi'nde mi, Genel Kurul'da mı  olacağının henüz açıklamadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...