Filistin Dışişleri Bakanı NTV'de: BMGK'dan kararı yok saymasını isteyeceğiz

Filistin Dışişleri Bakanı el Maliki, İstanbul'daki toplantıdan çıkan Doğu Kudüs kararından memnun olduklarını söyledi. Türkiye'nin karardaki etkinliğine değinen Maliki, "Herkes Türkiye'nin önemini kabul etti" dedi. Maliki, ABD'nin kararını BMGK'ya götüreceklerini de belirtti.

Haberler 14.12.2017 - 12:07

Filistin Dışişleri Bakanı NTV'de: BMGK'dan kararı yok saymasını isteyeceğiz

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, İslam İşbirliği Toplantısı'nın ardından NTV'den Deniz Kilislioğlu'nun sorularını yanıtladı. 

Maliki, İİT'nin Doğu Küdüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanımasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. 

"HERKES TÜRKİYE'NİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU KABUL ETMİŞ DURUMDA"

Dışişleri Bakanı el Maliki, Türkiye'nin çağrısıyla toplanan İİT hakkında, "Herkes Türkiye'nin önemini kabul etmiş durumda. Türkiye'nin bu çağrıyı yapmış olması diğer ülkeler yanında önemli bir hale gelmesini sağladı. Türkiye ve Filistin birlikte çalıştığı durumda İİT'nin kararı değişmez, bundan şüphemiz yok" ifadelerini kullandı.

Maliki Filistin karardan sonraki yol haritasını, "Mahmud Abbas konuşmasında 12 noktadan bahsetti. Bir açıdan Filistin'in yol haritasını ortaya koydu. BMGK'nın, ABD'nin hükmünü yok saymasını isteyeceğiz. Bunun yanı sıra BM'nin gözlemci statüsünden tam statüye getirilmesi için başvurumuz olacak. BMGK'daki tartışmalara baktığımızda bu bize cesaret veriyor. Tabi tartışmalar başka bir şey resmi bir açıklama yapmak başka bir şey. BMGK'nın farklı üyeleri hakkında da konsültasyonlara da başladık. Tam olarak nasıl bir dil kullnacağımıza bunlardan sonra karar vereceğiz" sözleriyle açıkladı.

"TÜRKİYE'Yİ OLAYIN İÇİNDE İSTİYORUZ"

Riyad el Maliki, Mahmud Abbas'ın ABD'nin arabuluculuğunu reddetmesi üzerine, "Amerikalıları masadan kaldırmış olacağız. Tüm süreci Birleşmiş Milletler'e taşıyacağız. Avrupa Birliğini, Çin'i Rusya'yı ve tabii ki Türkiye'yi olayın içinde istiyoruz. Herhangi bir dörtlüden bahsetmiyorum, dörtlü tekrar gündeme gelirse içine başka ülkeler koyalım. ABD'nin müdahalesinin olmaması bizim için önemli.

İİT'NİN ABD'NİN KARARINA TEPKİSİ

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, İİT'nin İstanbul toplantısının ABD'nin kararına bu kadar hızlı tepki göstermesini teşkilatın ve İslam ülkelerinin başarısı olarak değerlerlendirdi. Maliki bu tepki için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederek, "Türkiye'nin sayesinde bu inisiyatif gerçekleşti" şeklinde konuştu. Maliki konuşmasında, "Zirvenin bu kadar hızlı toplanmasını çok takdir ediyoruz" ifadelerine yer verdi. 

KÖRFEZ ÜLKELERİNİN YOKLUĞU

Maliki zirveye katılmayan Körfez ülkelerinin yokluğunun hatırlatılması üzerine, "Burada başkalarının yokluğuna açıklık getirmek için burada değilim. Ancak şunu söyleyebilirim sadece birkaç gün öncesinde Arap dışişleri bakanları arasında bir görüşme gerçekleştirdik. Orada bir karar almıştık. Belki bazı ülkeler Kahire'deki toplantının yeterli olduğunu düşünmüş olabilirler. Ancak yine de ben neden ne şekilde katılmadıklarını onlar adına söyleyemem" cevabını verdi. 

Sayfa Yükleniyor...