Filistin güzeli Hamas engeline takıldı

Ramallah'ta düzenlenmesi planlanan güzellik yarışması, Hamas'ın "ahlaki çöküntü yaratıyor" eleştirisinin ardından iptal edildi.

25.12.2009 - 11:01

Filistin güzeli Hamas engeline takıldı

Filistin'de düzenlenmesi planlanan ilk geniş kapsamlı güzellik yarışması Hamas engeline takıldı.

Batı Şeria'da, Ramallah'ta yapılması planlanan güzellik yarışmasını Hamaslı yetkililer "ahlaki çöküntü yarattığı" gerekçesi ile eleştirdi. Ayrıca yarışmanın düzenlenmesi planlanan 27 Aralık tarihi de, İsrail'in Gazze Savaşı'nı başlatmasının birinci yıldönümüne denk geldiği için, eleştirilere neden oldu. Bu yüzden Filistin Yönetimi yarışmanın bilinmeyen bir tarihe ertelenmesine karar verdi.

Hamas yetkilileri, böyle bir organizasyona izin verdikleri için Filistin Yönetimini de suçladı. Ancak Ramallah yönetiminden bir sözcü, organizasyon firmasının Filistin Yönetimi'nden gerekli izinleri almadığını söyledi.

Ertelenen güzellik yarışmasında adaylar mayo giymeyecek ve 'münasip' kıyafetlerle podyuma çıkacaktı. Yarışmaya Gazze'den gelenler başvuramıyordu ve adayların çoğu İsrail'de yaşayan Filistinliler'den oluşuyordu. Bu yüzden yarışmanın gerçek anlamda Filistin güzelini seçemeyeceğini iddia edenler de olmuştu.

Yarışmayı düzenlenen organizasyon firmasından Salwa Yusuf ise, başlangıçta yarışmaya katılmayı düşünen birçok kişinin aile baskısı nedeniyle, bir kısmının da medyada yarışmanın "skandal" olarak nitelenmesi sebebiyle yarışmadan vazgeçtiğini söyledi. Yusuf, tüm kısıtlamalara rağmen yarışmayı ileri bir tarihte düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Filistin'de şu ana kadar yapılan tek güzellik yarışması, 1999'da gerçekleşti. Gazzeli bir kadının kazandığı yarışma katılımın az olduğu yerel bir olay niteliğindeydi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...