Filistin lideri Abbas'tan Hamas'a çağrı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas'a ulusal birlik hükümeti kurulması için müzakereye katılmaları davetinde bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.08.2015 - 09:55

Filistin lideri Abbas'tan Hamas'a çağrı

Arap Barış Girişimi Komitesi'nin Kahire'deki Arap Birliği Genel Sekreterliği'nde düzenlediği toplantıda konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ulusal birlik hükümeti kurulması, arkasından da milletvekili ve devlet başkanlığı seçimi yapılması için Hamas'a ulusal birlik hükümeti müzakeresine katılmaları çağrısında bulundu.

"Biz, ulusal birlik hükümeti kurulması, ardından da milletvekili ve devlet başkanlığı seçimleri yapılması için müzakerelere hazırız" diyen Abbas, Hamas'ın bu konuda herhangi bir tarafça ikna edilmesini ve mevcut durumun olduğu gibi kalmamasını diledi.

İran ile 5 artı 1 ülkeleri arasında varılan anlaşmaya ve ABD'nin bununla meşgul olmasına da değinen Abbas, "Belki de yıl sonuna kadar barış konusunda hiçbir şey olmaz. Ancak biz Filistinliler olarak Arapların tutumundan yanayız. Arap kardeşlerimiz bu anlaşma konusunda ne derlerse biz onlarlayız" ifadesini kullandı.

ABD'den Filistin davasını engellemek için İran ile anlaşmakla meşgul olduğunu bahane göstermemesini talep eden Abbas, ABD'den bu bahaneleri geri çekerek Filistin davasına yönelmesini ve İran ile anlaşma konusunu kongre aracılığıyla veya herhangi bir şekilde halletmesini istedi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) ait okulların kapanmaya maruz kalması tehlikesine karşı uyarıda da bulunan Abbas, bunun sadece Batı Şeria ve Gazze ile sınırlı kalmayacağına, Suriye, Ürdün ve Lübnan'daki kampları ve Filistinlilerin bulunduğu her yeri etkileyeceğine işaret etti.

Sayfa Yükleniyor...