Filistin basınına göre, Ramallah'ta yaşayan Cihad Saciye adlı Filistinli bir genç, bağımsız Filistin için Facebook üzerinden yeni bir kampanya başlattı.

Kampanya, halkın bir gün özgürlüğüne kavuşacağını vurgulamak üzere, Filistinlileri banknotların üzerine 'Özgür Filistin' yazmaya çağırıyor.

Kampanya Facebook'ta ilgi görürken, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde para birimi olarak genelde İsrail şekelinin kullanılması nedeniyle Filistin bankaları kampanyaya soğuk bakıyor; gerekçe ekonominin zarar görecek olması.

Kampanyanın öncüsü Cihad Saciye, bunun İsrail işgaline karşı hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin katılabileceği bir tür mücadele yolu olduğunu ve bu direniş yönteminin diğer mücadele yöntemlerinden daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Saciye'nin grup arkadaşları, aynı mesajı Amerikan doları, Ürdün dinarı ve Euro gibi diğer para birimleri üzerine de yazarak yaymayı düşünüyor.

Sayfadaki notlarda, "Bu direnişin basit, yaratıcı ve şiddet içermeyen bir yolu... Şimdi, basitçe İsrail banknotlarının üzerine 'Özgür Filistin' yazarak, gerçek bir değişiklik yaratabilirsiniz" deniliyor.

BANKALAR UYARDI: EKONOMİYE ZARAR
Öte yandan Filistin haber ajansı Ma'an'a göre Filistin Bankalar Derneği, bir uyarı yayımlayarak, İsrail bankalarının, üzerine slogan yazılı banknotları kabul etmediğini duyurdu. Bu nedenle Filistin bankalarının da üzeri yazılı banknotları kabul etmeyeceği vurgulandı.

Filistin Bankalar Derneği'nin açıklamasında, "Bu inisiyatifi başlatanların iyi niyeti takdir edilmekle birlikte Filistin vatandaşlarının, bu hareketin Filistin ekonomisine olumsuz etkide bulunacağını da anlayacakları" ifadesi yer aldı.

Açıklamada, bu girişim "maliyetli bir protesto" olarak nitelendirildi ve bu tür banknotların değerini kaybedeceği hatırlatıldı.
Filistin yönetimi yetkilisi Issa Karake, İsrail hapishanelerindeki günlük uygulamalarla, Filistinli tutukluların insan haklarının ihlal edildiği ve İsrailli yetkililerin 7 yaşındaki Filistinli çocukları bile gözaltına aldığı suçlamasında bulundu.

Karake, cezaevleriyle ilgili BM toplantısının düzenlendiği Viyana'da gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail cezaevlerinde yargıç karşısına çıkmadan ve bir mahkeme kararı olmadan tutulan 250 kişi bulunduğunu, ayrıca kadın mahkumların hastanede doğum yaparken bile yatağa zincirle bağlandığını söyledi.

İssa karake, İsrail'de halen 6 bin Filistinlinin tutuklu olduğunu ifade etti.

İsrail cezaevi idaresi sözcüsü Yaron Zamir ise suçlamaları reddetti.
İngiltere, bu ülkedeki Filistinli diplomatik temsilcilerin statüsünü delegasyondan misyon düzeyine yükseltiyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Avam Kamarasındaki açıklamasında, ''Filistin yönetimine yaptığımız yardımın ve çalışmalarımızın önemine bakarak, Londra'daki Filistin delegasyonunun statüsünü misyon düzeyine çıkarıyor, diğer ülkelere katılıyoruz'' ifadesini kullandı.

İngiltere, böylece Fransa, İspanya, İrlanda ve Portekiz örneklerini izlemiş oluyor.