Abbas: Filistin pasaportu 2016’da basılacak

Filistin Lideri Mahmud Abbas, Atina'da Yunanistan Başbakanı Alesis Çipras'la görüştü. Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Abbas, Filistin devletinin 2016 yılında kendi adına pasaport bastıracağını söyledi.

NTV Haber 22.12.2015 - 07:25 | Son Güncelleme : 22.12.2015 - 07:28

Abbas: Filistin pasaportu 2016’da basılacak

Filsitin Lideri Mahmud Abbas, iki gün sürecek Yunanistan ziyaretine başladı.

Mahmud Abbas'ın ilk durağı, Yunanistan Başbakanı Alesksis Çipras'ın Atina'daki ofisi oldu..

Yaklaşık iki saat süren görüşmede Mahmud Abbas, Filistin sorununun çözülmesi için uluslararası desteğin önemini vurguladı, İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni yerleşim birimleri yapma kararını eleştirdi. 

Görüşme sonrasında kameralar karşısına geçen Abbas, Filistin'in 2016 yılında pasaport bastıracağını açıkladı.

Abbas, “Filistin Devleti adına pasaport bastırma işlemini bir yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Pasaport konusunda Filistin’de oldukça karmaşık bir durum var. Bu durumu sona erdirmek için Filistin vatandaşlarının tamamını kapsayacak bir pasaport bastırmayı planlıyoruz. Artık Filistin otoritesi adına değil Filistin devleti adına bir pasaport bastırmamızın zamanı geldi” dedi.

Filistin yönetimi pasaportu, Oslo Anlaşması kapmasında 1995 yılından beri Filistin yönetimi tarafından sadece Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilere veriliyor. Kudüs'te yaşayan Filistinliler ise, Ürdün'den alınan geçici pasaport veya İsrail'den geçici olarak alınan seyahat belgesi taşıyabiliyor. Filistin dışında doğan Filistinliler için, Filistin yönetiminin verdiği pasaportun geçerli olup olmadığı halen net değil.

Sayfa Yükleniyor...