Filistin tanınmak için Ankara'dan destek istiyor

İsrail'le barış görüşmelerinin tıkanmasının ardından Filistin Yönetimi, uluslararası alanda tanınmak için Ankara'nın yardımını istedi.

08.12.2010 - 15:55

Filistin tanınmak için Ankara'dan destek istiyor

Ortadoğu'da, Amerika Birleşik Devletleri'nin yerleşim birimi inşaatını durdurma çabalarına son vermesiyle barış süreci çıkmaza girdi. Filistin Yönetimi alternatif olarak Filistin devletinin dünyada tanınmasını öngören planını yürürlüğe koyarken, Ankara'nın kapsını çaldı.

Filistin lideri Mahmud Abbas bölgesel konumu güçlenen Türkiye'nin Avrupa ülkeleri nezdinde arabuluculuk yaparak, Filistin devletinin tanınmasını sağlamasını istiyor.

Filistin'in B planı, Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni içeren Filistin devletinin olabildiğince çok ülke tarafından tanınmasını amaçlıyor.

Böylece konu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne geldiğinde Amerika Birleşik Devletleri'nin vetosunun önüne geçilmesi umuluyor.

Plana ilk destek Latin Amerika'dan geldi. Brezilya ve Arjantin Filistin devletini tandıklarını duyurdu.

Filistinli yetkililere göre sırada Uruguay, Paraguay, Ekvador, Şili, Peru ve Salvador var.

Filistin Yönetimi'nin bir sonraki hedefi Avrupalı ülkelerce tanınmak. Bunun için Filistin Ankara'nın desteğini arıyor.

Abbas, Türkiye'nin Filistin'i tanımaları için Avrupalı ülkeleri ikna etmesini istiyor. Hatta ülkeleri içeren bir listeyi Ankara'ya verdiği de belirtiliyor.

Türkiye de konuya sıcak bakıyor. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin herkesin başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini tanımasını istediğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...