Filistin heyeti, bugün UNESCO'nun yürütme kurulunun bulunduğu Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak toplantıda tam üyelik talebinde bulunacak. Filistin'ın halen BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nde (UNESCO) gözlemci statüsü bulunuyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, ülkesinin BM'de tam üye olarak tanınması için Güvenlik Konseyi'nde yapılacak oylama öncesinde, üyelik tasarısına destek çabaları çerçevesinde Avrupa ve Latin Amerika ülkeleri turuna başlıyor. Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan ve temaslarını burada yoğunlaştıran Abbas, yarın Strasbourg'da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde bir konuşma yapacak.

KOLOMBİYA'DA DESTEK ARAYACAK
Cuma günü Dominik Cumhuriyeti'ne gidecek olan Mahmud Abbas, ertesi gün de El Salvador'a geçecek. Abbas'ın önümüzdeki pazar günü ise Güvenlik Konseyi'nin geçici üyelerinden Kolombiya'ya gitmesi bekleniyor.

Abbas bu ülkedeki iki günlük ziyaretinde Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'u Filistinlilerin tasarısına olumlu oy kullanması için ikna etmeye çalışacak. Latin Amerika'da ABD'nin önemli bir ortağı olan Kolombiya'nın Obama'nın isteği doğrultusunda Filistin'in devlet olarak tanınması tasarısına hayır oyu vereceği tahmin ediliyor.

Filistin BM Güvenlik Konseyi'ndeki oylamada Lübnan, Rusya, Çin, Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya'dan evet oyu alacaklarını, Nijerya ve Gabon'un da olumlu oy vereceğini düşünüyor.