Filistin'de seçimler 2010 Ocak'ta

Haberler 16.03.2009 - 01:02

Mısır'ın başkenti Kahire'de uzlaşma görüşmelerini sürdüren taraflardan Filistin Kurtuluş Cephesi'nin Genel Sekreteri Vesil Ebu Yusuf, Mısır'ın resmi MENA ajansına açıklamalar yaptı.

Yusuf, tarafların seçimlerin 25 Ocak 2010 tarihine kadar yapılmasını kararlaştırdığını belirtti. Ancak uzlaşma görüşmelerine katılan yetkililer, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın El Fetih hareketiyle Hamas'ın yeni birlik hükümetinin siyasi guruplardan mı yoksa bağımsız teknokratlardan mı oluşacağı konusunda hala anlaşamadığını ifade etti.

Komünist Halkın Partisi'nden Velid El Avad da Filistin'deki en büyük iki grup arasındaki görüş ayrılığının hükümetin oluşturulması meselesini sekteye uğrattığını söyledi. Avad, partisinin, başbakan ile dışişleri, içişleri, yeniden yapılanma, eğitim, enformasyon ve maliye bakanlıklarının bağımsız kişilere verilmesi, kalan görevlerde ise siyasi temellerde karar verilmesini önerdiğini de belirtti.

Filistin'deki en büyük iki grup El Fetih ve Hamas'ın, İsrail ile ilişkiler konusunda da ciddi görüş ayrılıkları bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...