Filistin'e barış geliyor!

El Fetih ile Hamas geçici hükümet kurulması ve 1 yıl içinde seçime gidilmesi için anlaştı.

27.04.2011 - 19:20

Filistin'e barış geliyor!

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın El Fetih'i ile Gazze Şeridi'nde iktidarı elinde tutan Hamas, geçici hükümet kurma konusunda anlaştı.

Dün Kahire'ye giden ve Mısır istihbaratının yeni Başkanı Murad Muvafi ile görüşen El Fetih ile Hamas yetkilileri, birçok hassas noktada birleşti.

Uzlaşı çerçevesinde Hamas ve El Fetih birlikte geçici hükümet kuracak ve bu hükümet Filistin'i gelecek yılki devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerine taşıyacak. Ayrıca güvenlik güçlerinin birleştirilmesinni de içinde olduğu 5 ana maddelik yaşamsal ön anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklamayı Mahmud Abbas'ın sözcüsü ile Hamas'ın sözcüsü birlikte yaparken, anlaşmanın tüm Filistinli gruplar arasında birkaç gün içinde Kahire'de imzalanması beklendiği kaydedildi.

Filistin basınına göre Hamas heyetindeki isimlerden İzzet El Rişk, Kahire'nin tüm Filistinli grupları davet edeceğini ve iki taraf arasındaki uzlaşma anlaşmasının, El Fetih'in başkanı ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas'ın Şam'daki siyasi lideri Halid Meşal'ın huzurunda imzalanacağını belirtti.

GİZLİ TEMASLAR YÜRÜTÜLDÜ
El Fetih parlamento grubu başkanı ve Hamas'la görüşmelerde El Fetih heyetinin başkanlığını yürüten Azzam El Ahmed de Gazze'deki Kudüs radyosuna yaptığı açıklamada, Mısır'ın birkaç haftadır taraflar arasında gizlice temaslar yürüttüğünü söyledi.

El Ahmed, Mısır'ın, Filistinli tüm siyasi grupları mayıs ayı başında Kahire'ye davet ederek, onların değerlendirmelerini de dinleyeceğini ve bölünmeyi sona erdirecek nihai anlaşmanın imzalanacağını açıkladı.

Azzam El Ahmed, kurulması öngörülen geçici hükümetin bir teknokratlar hükümeti olacağını ve Filistinli tüm gruplardan temsilciler bulunacağını kaydetti.

Filistin iktidarında iki ayrı kanat haline gelen El Fetih ile Hamas 2007'deki savaştan beri, 4,5 yıldır tamamen ayrı hükümetlerle idare ediliyor.

DAVUTOĞLU, ABBAS'I ARADI
Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı arayarak, El Fetih ile Hamas arasında varılan anlaşmaya ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Davutoğlu, Abbas'la yaptığı telefon görüşmesinde ulusal uzlaşı hükümeti ile ilgili son gelişmeleri ele alarak, bir anlaşmaya varılmasından duyduğu memnuniyeti iletti.

Türkiye, bugüne kadar Filistin'de iki tarafla da temas kurmuş ve bu temaslarda uzlaşma telkininde bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...