Filistin'e sert İran'a temkinli

İsrail’de 22 Ocak’ta yapılan seçimlerin ardından üç gün önce kurulan koalisyon hükümetinin bakanları belli olmaya başladı.

17.03.2013 - 14:14

Filistin'e sert İran'a temkinli

İsrail, yaklaşık iki ay süren politik çıkmazın ardından kurulan hükümetin üst düzey isimlerini belirlemeye başladı. Savunma Bakanı olarak atanan Moşe Yaalon, Filistin ve İsrail’e yönelik stratejik bakış açısyla biliniyor. 62 yaşındaki Yaalon, Likud partisinin sadık üyelerinden biri olarak da biliniyor.

Seçimlerin ardından başlayan belirsizlik, Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın Likud-Beitenu ittifakıyla, merkez sol Yeş Atid ve aşırı sağcı "Yahudi Evi" Partisi ile eski Dışişleri Bakanı Tzip Livni'nin partisiyle dörtlü koalisyon kurulması konusunda anlaşılmasıyla aşılmıştı.

Reuters’ın haberine göre, Filistinlilere duyulan güven eksikliği konusunda Netanyahu ile örtüşen Yaalon, İran’a düzenlenecek olası bir operasyon konusunda ise başbakanla ters düşebilir.

İRAN KONUSUNDA TEMKİNLİ
Askeri ve politik kariyerinde riskli görevi üstlenmesiyle tanınan Yaalon, 1990’ların ortasında sol eğimli hükümetin Filistinle barış görüşmeleri yapılması görüşüne karşı çıkmıştı. 2002 yılında Genel Kurmay Başkanlığı görevinde bulunan Yaalon, İsrail’i Gazze Şeridi’nden geri çekilmesine karşı geldiği 2005 yılında bu görevinden ayrıldı.

Yaalon’un, İsrail’de medyana gelen Filistin protestoları, Hamas örgütünün Gazze üzerindeki kontrolü ve Batı Şeria’daki güç kontrolü konusunda Netanyahu ile çatışma yaşayabileceği düşünülüyor.

Reuters’a konuşan İsrailli bir yetkili, ‘Yaalon’un Filistin konusunda Netanyahu ile aynı düşüncelere sahip olsa da, İran konusunda temkinli olduğunu’ belirtti. Aynı kaynak, ‘Netanyahu’nun iç güvenlik kabinesinde yer aldığı dönemde, ABD’nin uyarılarına rağmen İran’a operasyon düzenlemek istemesine karşı çıktığını’ belirtti.

Kudüs merkezli Hartman düşünce kuruluşundan Amotz Asa-El ise ‘İran’ın bomba geliştirdiğine yönelik kesin delil elde edilmeden Netanyahu’nun savaşa gitmeyi düşünmesi halinde Yaalon’un dengeleyici olarak görev yapabileceğini’ ifade etti.

LAKABI ‘BOGIE’
Çocukluğunda aldığı ‘Bogie’ ismiyle bilinen Yaalon, 1998 yılında FKÖ kurucularından Ebu Cihad’a Tunus’ta düzenlenen suikast operasyonunu yöneten kişi olarak biliniyor.

Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilere karşı sert taktikler uygulamasıyla tanınan Yaalon, bazı uluslararası insan hakları örgütleri tarafından savaş suçları işlemekle suçlanmıştı.

Yaalon’u yeni görevinde ilk olarak azaltılmak istenen savunma bütçesi ve zorunlu askeri görevden muaf olan Ortodoks Yahudilerin askerlik yapması teklifleri gibi zor konular bekliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...